Hesabım
Sepetim

Tava

Tava Çeşitleri

Mutfak evdeyken en çok zaman geçirilen odalar arasındadır ve mutfakta en çok kullanılan ürünler arasında tava çeşitleri yer alır. Bu açıdan günün hangi saati kullanılırsa kullanılsın, kaliteli ürünler ön plana çıkmaktadır. Elde yıkama ve bulaşık makinesinde yıkamak için farklı tencere ve tava çeşitleri bulunmaktadır. Ürünün üretiminde kullanılan malzeme, ısıyı tutma derecesi, dayanıklılığı, çizilmesi, barındırdığı kimyasal ve demir oranına göre değişmektedir.

Tava seti, içerdiği çeşitli granit tava, wok tava ve döküm tava gibi ürünlerle mutfakların vazgeçilmezlerinden biridir. Mutfakta yapılan çeşit çeşit yemekler için farklı tava çeşitleri kullanılır. Teflon tava ve yumurta tavası farklı olduğu için günün her öğününde yapılan ve hazırlanan her tarif için farklı döküm tava seti kullanılmaktadır. İhtiyaca, pişirilen yemeğin türüne, mutfağına, içeriğine ve pişirilme şekline göre tercih edilen ürün değişmektedir.

Tava çeşitlerinin bu kadar rahat kullanıma sahip olması, az yağ kullanımının yeterli olması son yıllarda büyük rağbete sebebiyet vermektedir, bu açıdan üretilen envai çeşit tava çeşitleri her evde yerini almakta, bu sayede mutfakta pişen yemekler için ilk sırada tercih edilen mutfak gereci olarak kullanılmaktadır. Tava modelleri arasında döküm tavalar, çelik tavalar, granit tavalar, teflon tavalar, seramik tavalar, cam ürünler ve çok daha fazlası yer alır. 

Her bir ürün farklı bir tarifte karşımıza çıkarken, mutfakta en çok pişen yemekler de mutfağa alınan araç gereçler konusunda belirleyici olur. Ürünlerin özelliklerine ve kalitesine göre kullanım koşulları değişebilir. En basitinden yüksek ısıda kullanım sağlanacak ürünle, buzdolabında saklama kabı olarak kullanılabilecek ürünler farklılık gösterebilir. Yine elde temizleme yapılırken kullanılan süngerin, deterjanın içeriği de tavanın yüzeyi için zarar veren cinsten olabilir. Tavanın tabanına zarar vermek, sonrasında yemek hazırlarken de zararlı hale getirebilir. Örneğin tavanın üretiminde kullanılan demirin çizilme sebebiyle yemek pişirme sırasında yemeğe karışması gibi durumlar oluşabilir.

Döküm Tavalar

En iyi döküm tava modelini araştırmadan önce döküm tavaların ne işe yaradığını bilmek gerekir. Döküm tava, lava döküm tava, granit döküm tava gibi çeşitler vardır. Özellikle diyet yapanlar veya daha az yağ kullanmak isteyenler için döküm tava kullanımı önerilir. Yapışmaz yüzeyinin olması döküm tava tercih edilmesi için geçerli bir sebeptir. Bu noktada unutulmaması gereken bilgilerden biri de tavanın yıkanma şeklidir. Bulaşık makinesinde yıkamak yerine elde sünger gibi yumuşak bir malzeme ile temizlenmesi önerilir. 

Bilinmesi gereken bir diğer durum ise döküm tavaların ağır olmalarıdır. Kullanımı etkileyebilecek bu durum için dikkatli olunmalı, ürünün yere düşmesi gibi durumların yaşanmaması için yemek hazırlandıktan sonraki ağırlığı düşünülmeli, ısıyı uzun süre tutmasından kaynaklı da sıcak olabileceği unutulmamalıdır. Izgara ve fırın yemekleri döküm tavalar ile kolaylıkla hazırlanabilmektedir.

Döküm tavaların kimyasal madde içermemesi, hijyenik olması açısından mutfak için en çok sevilerek kullanılan ürünler arasında yer almasını sağlamaktadır. Hazırlanan yemekleri eşit ısıda pişirmesi de önemli bir detay olmakla birlikte çizilmemesi de yine döküm tava tercih sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkar. Döküm tavanın çizilmemesi için tahta materyaller kullanılarak karıştırılmalı, elde yıkanırken tel kullanılmamalıdır. Bu sayede enerji tasarrufu da sağlanır. En çok da uzun süre pişirerek hazırlanan yemeklerin lezzetli olması için döküm tava tercihinde bulunulur. Yine ısıyı uzun süre muhafaza etmesiyle birlikte fırın ısısına dayanıklı olması ile döküm tava fırın yemekleri için de kullanılabilir.

Tava Fiyatları

Mutfak gereçlerinin fiyatları değişmektedir. Tencere ve tavalar için de bu durum geçerlidir. Ürünün üretildiği zamana ve malzemeye göre değişirken tava fiyatları boyutuna, kullanılan materyale ve işlevine göre farklılık göstermektedir. Çelik, granit, döküm, saç gibi döküm tava fiyatları da markasına göre değişmektedir. Genellikle bilinen markaların kaliteli ve kullanışlı ürünleri fiyat olarak daha yüksek olmaktadır. Tava çeşitleri arasında döküm tava fiyatları fark edeceği için en rahat kullanıma sahip, fiyat performans açısından verim sağlayacak ürünün satın alımı tercih edilmelidir.

Tava fiyatlarına bakmadan önce neye ihtiyaç olunduğu belirlenmeli ve tüm tava modelleri incelenmelidir. Üretim şekli, ebatı ve malzemesine göre farklılık gösteren tava çeşitleri arasında kaliteye göre de fiyat farkı ortaya çıkmaktadır. Çelik tava, lava ızgara tava, çift taraflı tava gibi tava çeşitleri fiyat olarak da fark etmekte ve mutfakta farklı özellikleri ile tercih edilmektedir. Yapışma oranı, yıkanma şekli, kullanım şekli açısından her biri bir diğerinden farklıdır.

En Çok Kullanılan Tava Setleri

Pizza tavası daha çok pizza ve hamur işleri için kullanılırken, kızartma tavası kullanımı ise kızartma yemeklerinde karşımıza çıkmaktadır. Mutfağına, yemeğine ve tarifine göre farklılık gösteren tencere ve tava setlerine karar vermeden önce neden o tavanın kullanılacağını düşünmek daha önemlidir. 

Örneğin teflon tava modelleri yağsız veya çok az yağlı yemek pişirilmesi açısından tercih edilir. Ancak yüksek ısıya dayanıklı olması ve çizilmemesi açısından yapılacak yemeğe göre döküm tava tercih edilebilmektedir. Temizliğinin kolay olması açısından teflon tava avantajlıdır, bulaşık makinesinde yıkanamaması sebebi göz önünde bulundurulmalıdır.

Sote yemekleri sıklıkla yapılıyorsa wok tava son derece kullanışlı olacaktır. Isının eşit dağılabilmesi için granit tava tercih edilirken, saklama kabı olarak kullanılamaması düşünülerek kullanılmalıdır. Aynı şekilde çizilme riskine karşın tahta kaşık kullanılmalıdır. En çok kullanılan tava setleri kullanım açısından pratiklik katan, zamandan kazandıran ve sık sık karıştırma ihtiyacı bulundurmayan tavalardır. Buzdolabında saklama kabı olarak kullanılmak isteniyorsa tercih edilen tava türü çelik tava seti gibi çelikten üretilen ürünlerdir.

Kaliteli Tavalar

Her üründe olduğu gibi, ömürlük ürün satın almak için o ürünün kaliteli ve kullanışlı olması gerekir. Mutfak gereçleri de hayat boyu kullanıldığı için tava satın alınacağı zaman kaliteli tava tercihi yapılması gerekir. Lava döküm tava alınacaksa en iyi döküm tava, çelik tava seti ve üçlü tava seti gibi oldukça faydalı ve kolay yemek yapmayı sağlayacak ürünlere ihtiyaç vardır.

Et yemeklerinden biri olan Kilis tava gibi çok sevilen Türk mutfağının yemekleri için tava en çok kullanılan ürünler arasındadır. Karadeniz’in en çok sevilen yemeklerinden hamsi tava da yine tavada hazırlanan ve pişirilen yemekler arasında yerini alır. Yine pazarlarda bile karşımıza çıkan gözleme için ayrı gözleme tavaları satılmaktadır ve gözleme tavası verdiği ısı ile gözlemelerin daha pratik bir şekilde hazırlanmasını sağlar.

Tüm bu tava çeşitleri bir şekilde, bir tarif hazırlanırken mutfakta kullanılmaktadır, en çok hangi tavanın kullanıldığı evde pişen yemeklerle ilgili temel olarak bilgi verir niteliktedir. Tava seti çeşitleri ise yemek tariflerinin ağırlığı hakkında bilgilendirir. Bu açıdan evde en çok pişen yemekler kadar hangi yemeklerin pişirilmesi istendiği de söz konusu olmalıdır. Gözleme tavası ve kızartma tavası sadece isminde barındırılan yiyecekler için kullanılıyor gibi düşünülse de aslında pek çok yemek için de faydalı olabilir.

Pizza gibi hamuru ayrı hazırlanan yemekler hazırlamak için zor gibi görünse de, pizza tavası gibi ürünlerle kolaylaşır ve yine aynı tavada ekmek gibi farklı çeşit tarifler de değerlendirilebilir. Bu açıdan satın alınan ürünün genel çapta nerelerde kullanılabileceği düşünülmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.