Hesabım
Sepetim
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Cezve

Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }}
Toplam 9 ürün bulunmaktadır.

Cezve Nedir?

Türk kültürü içerisinde Türk kahvesi oldukça önemli bir konuma sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelen en eski kahve pişirme tekniklerinden biridir. Kendine özgü tadı, kokusu ve köpüğü ile kimliği ve geleneği bulunmaktadır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve olma özelliğine sahip olan Türk kahvesi, Türkler tarafından farklı hazırlama ve pişirme yöntemi ile bilinir hale gelmiştir. Kahve 14. yüzyılın başlarında Habeşistan’dan bütün dünyaya yayılmıştır. Sadrazam Özdemiroğlu Osman Paşa’nın babası olan Osmanlı İmparatorluğu’nun Yemen valisi Özdemir Paşa kahveyi İstanbul’a getirmiştir. Kahve güğüm ve cezveler ile pişirilerek yeni bir kimlik kazanmıştır. İsmi ise “Türk kahvesi” olmuştur. Avrupa Türk kahvesi ile Türkler sayesinde tanışmış ve uzun yıllar süresince kahveyi bu teknik ile pişirip tüketmişlerdir. 

Türk kahvesi yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanmaktadır. Tercihen kömür ateşinde ağır ağır kavrulan Türk kahvesi oldukça ince şekilde öğütülmektedir. Cezve aracılığı ile bir fincan kahveye iki çay kaşığı kahve eklenerek hazırlanmaktadır. Küçük fincanlar ile sunulan Türk kahvesinin hazırlanışında olmazsa olmaz gereç ise “cezve” olmaktadır. Türkiye’de her evde pişirilen Türk kahvesi özellikle sabah kahvaltılarının sonrasında tercih edilmektedir. Türk kahvesi pişirmek için kullanılan, geleneksel olarak bakırdan üretilen genellikle tahta saplı kap “cezve” olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde ise çinko cezveler ile alüminyum cezveler yaygın olarak kullanılmaktadır.  Son yıllarda ise Türk kahvesi yapma özelliğine sahip olan kahve makineleri üretilmeye başlanmıştır. Bunun yanı sıra Türk kahvesi yapmak için üretilen elektrikli cezvelerin kullanımı da son derece yaygındır. Cezve kahve makinesi sayesinde kahve pişirmek oldukça kolaylaşmaktadır. Cezve kahve makinelerinin farklı renkleri tercih edilebilmektedir. 

En Çok Kullanılan Cezve Setleri

Kahve pişirmek için kullanılan cezvelerin çok sayıda farklı çeşidi bulunmaktadır. Farklı materyallerden üretilebilen cezve çeşitleri, farklı niteliklere sahip olabilmektedir. Farklı boylara ve renklere sahip olan cezve modelleri ayrı olarak satın alınabildiği gibi set halinde de tercih edilebilmektedir. Farklı cezve boylarını bir arada bulunduran cezve setleri istenilen renkte ve istenilen materyalde tercih edilebilmektedir. Üretildiği materyale göre en çok tercih edilen cezve setleri arasında çelik ve granit olanlar bulunmaktadır. 

Cezve setleri içerisinde küçük cezve, orta boy cezve ve büyük cezve yer almaktadır. Cezvelerin sap kısımları ise elin ergonomik yapısı ile uyum sağlamaktadır. Cezve sapının materyali oldukça önem taşımaktadır. Kahvenin dökümü sırasında eli ağrıtmaması ve kolay döküm sağlaması önemlidir. Bunun yanı sıra iyi bir cezve sapının ele oturan yapısının bulunması gerekmektedir. Isıya dayanıklı ve yanmaz malzemeden yapılan cezve setleri ile en yüksek performansta kahve pişirilebilmektedir. 

Cezve Fiyatları

Cezve fiyatlarını belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Cezvenin üretildiği materyale bağlı olarak fiyatlarda değişiklik olmaktadır. Tıpkı tabak, tencere, çaydanlık modelleri ve benzerlerinde olduğu gibi cezve fiyatlarında da cezvenin granit, cam, çelik, pirinç, bakır, toprak veya porselen olmasına bağlı olarak fiyat farklılığı görülebilmektedir. Bazı cezve modelleri tek bir kullanım amacı ile üretilirken, bazı modeller ise farklı kullanım imkanları sağlamaktadır. Bu açıdan cezvelerin nitelikleri arttıkça fiyatlarda yükselmeler görülmektedir. Bakır cezve fiyatları ise diğer cezve çeşitlerine göre çok daha uygundur. Cezve modellerinin farklı boyları bulunmaktadır

 Kullanım amacına bağlı olarak farklı cezve boyları ayrı ayrı satın alınabilmektedir. Ancak cezve takımı içerisinde ayrı boylardan oluşan cezveler yer almaktadır. Cezve setlerinin satın alınması çok daha avantajlı olmaktadır. Cezve kahve makinelerinin fiyatları ise daha yüksektir. Elektrikli Türk kahvesi makinesi sayesinde kahve pişirmek için tek bir düğmeye basılması yeteri olmaktadır. Kahvenin piştiğinin sinyalini veren elektrikli Türk kahvesi makinelerinde nitelik daha fazla olduğu için fiyat farklılığı olmaktadır. İhtiyaç ve talebe bağlı olarak çok sayıda farklı model bulunmaktadır. Bu nedenle her bütçe için uygun cezve modelleri piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir. Cezve fiyatlarında online alışverişlerde çeşitli kampanyalar olabilmektedir. Kampanya dönemlerinde alınabilecek en uygun fiyatlara cezve çeşitleri satın alınabilmektedir. 

Cezve Modelleri

Hem evlerde hem de işyerlerinde en çok tüketilen içeceklerin başında gelen Türk kahvesi, her yaş grubu tarafından sevilerek tüketilmektedir.İlk yıllarda Türk kahvesi için kullanılan geleneksel cezveler bakırdan üretilmiştir. Ancak Türk kahvesine olan ilginin fazla olması nedeni ile zaman içerisinde birçok farklı maddeden üretilen cezve çeşitleri üretilmeye başlanmıştır. Bakır cezveler günümüzde de çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Yaygın olarak kullanılan ankastre ocaklara uygun şekilde tasarlanan cezve modelleri bulunmaktadır. Bu cezve modellerinin yanı sıra kum, soba, mangal veya normal ocaklar gibi pişirme aparatları için tasarlanan çok sayıda cezve modeli de mevcuttur. 

Cezve çeşitleri üretim materyallerine ve üretim alanına uygun olarak kullanıldıklarında en üst düzeyde performans sağlamaktadırlar. Cezveler yalnızca Türk kahvesi pişirmek amacı ile değil aynı zamanda süt pişirmek için de sıklıkla tercih edilmektedir. Sütlük cezveler, sütün çabuk kaynayan yapısına uygun olarak tasarlanmıştır. Sütlük cezvelerde yanmaya uygun olan süt kolaylıkla pişirilebilmekte ve kullanıcılara büyük rahatlık sağlamaktadır. Kolay temizlenebilir yapıları ile ön plana çıkmaktadır. Cam cezveler ise ısıya son derece dayanıklıdır. Kolaylıkla temizlenebilme özellikleri nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak cam cezvelerin narin yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle dikkatli kullanılmaları tavsiye edilmektedir. 

En çok tercih edilen cezve modelleri arasında yer alan granit cezveler yanma ve yapışma gibi sorunların oluşmasını önlemektedir. Granit cezveler ile Türk kahvesinin yanı sıra süt ısıtılabilmekte veya sos pişirilebilmektedir. Bu açıdan kullanıcılara farklı kullanım imkanları da sağlamaktadır. Granit cezvelerin piyasada farklı boyları ve renkleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen granit cezve renkleri arasında; krem, siyah, bronz, pembe, gri ve kırmızı bulunmaktadır. Granit cezve takımı içerisinde ise farklı ihtiyaçlara uygun, farklı boylarda cezveler yer almaktadır. 

Toprak cezveler, kahve çeşidine göre daha ağır ateşte pişirme işlemi için tercih edilmektedir. Yavaş ısınmaları ve çabuk kaynamaları özellikleri ile bilinmektedirler. Isıyı son derece iyi korumaları sebebi ile sürekli olarak pişirilmesi gereken kahvelerin yapımında sıklıkla tercih edilmektedirler. En çok kullanılan cezve modelleri arasında yer alan porselen cezveler ise mutfaklarda son derece estetik durmaktadır. Porselen cezvelerin çok sayıda farklı renk alternatifi bulunmaktadır. Kişiler kendi zevklerine en uygun renkleri tercih edebilmektedirler. Türk kahvesine ayrı bir tat kattığı düşünülen ve sert bir yapıya sahip olan çömlek cezvelerin de farklı boyları bulunmaktadır. 

Kaliteli Çelik Cezveler

Cezve kahve yapımı için temel gereçlerden biri olarak herkesin mutfağında bulunmaktadır. Cezveler üretildikleri materyallere bağlı olarak çeşitlere ayrılmaktadır. En çok tercih edilen cezve çeşitlerinin en başında ise çelik cezve gelmektedir. Klasik çelik cezveler günümüzde hem evlerde hem de işyerlerinde bulunmaktadır. Talebin ve kullanım ihtiyacının artması ile birlikte farklı niteliklere sahip çok sayıda kaliteli çelik cezve üretilmeye başlanmıştır. Kaliteli çelik cezveler oldukça sağlam ve dayanıklı olmaları ile ön plana çıkmaktadır. Çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklı yapıları sebebi ile tercih edilmektedir. Kolay kir tutmama özelliğine sahiptir. Bu nedenle temizlikleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Farklı kullanım amaçları için tasarlanan çelik cezve seti de kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. 3’lü cezve seti içerisinde farklı boylarda cezveler yer almakta ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.