Hesabım
Sepetim
Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

Granit Tencere

Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }}

Granit Nedir?

Granit mutfak ürünleri son dönemlerde sahip olduğu çeşitli özellikler nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle granit tencere seti gibi ürünler sıklıkla kullanılmaktadır. Peki bu denli sıklıkla kullanılan granit nedir? Esasında granit magmatik bir oluşumdur. Birçok tüketici ise bu magmatik oluşumun mutfak gereçlerinde hammadde olarak kullanıldığını düşünmektedir. Ancak her ne kadar mutfak gereçleriyle aynı isme sahip olsa da granit maddesi hiçbir şekilde mutfak gereçlerinin üretiminde kullanılmamaktadır. Bu tarz ürünlere granit tencere gibi isimlerin verilmesi yalnızca görüntü olarak meydana gelen benzerlikten kaynaklanmaktadır. 

Granit tencere ya da tava gibi ürünler karbon çelik ve alüminyum çekirdeklerinden oluşmaktadır. Dış kısmı ise porselen emaye yardımıyla kaplanmaktadır. Sunduğu mineralli görüntü her ne kadar granit ile benzerlik gösterse de üretiminde hiçbir şekilde kullanılmamaktadır.  Öte yandan standart pişirme ürünlerine oranla daha farklı özelliklere sahiptir. Her ne kadar görüntüsüne bakıldığında oldukça ağır bir ürün gibi dursa da sanılanın tam aksine standart pişirme gereçlerine oranla çok daha hafiftir. 

Yapışmaz bir yapıya sahip olması granit tencere seti ürünlerini tüketici açısından daha avantajlı kılmaktadır. Pişirme esnasında gıdaların tencere yüzeyine yapışmasını ve doğal olarak yanmasını önler. Öte yandan bu durum ürünlerin temizliğini de kolaylaştırmaktadır. Ek olarak paslanmaz bir yapıya sahip olması ürünün uzun ömürlü kullanıma uygun olmasına da olanak sağlamaktadır. 

Granit Tencereler

Granit tencere ürünleri pek çok açıdan geleneksel tencerelere oranla daha sağlıklı ve avantajlıdır. Özellikle insan sağlığı açısından incelendiğinde oldukça ideal bir seçim olduğu görülebilmektedir. Bunun temel nedeni kurşun, PTFE, kadmiyum ya da PFOA gibi zararı kimyasalların üretiminde kullanılmamasıdır. Bu tarz kimyasallar pişirme ürünlerinde kullanıldıkları takdirde gıdaya doğrudan temas eder ve bu durum gıdaların zararlı hale gelmesine neden olur. Ancak granit tencere takımı ürünleri bu tarz kimyasalları içermemektedir. Diğer bir yandan yapışmaz bir yapısının bulunması ürünü insan sağlığı açısından ekstra güvenli hale getirmektedir. 

Öte yandan bu tencere seti çelik ürünlere oranla daha kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ürünler kullanım sonrasında yağ, yemek artığı gibi kalıntılardan kolayca arındırılabilmektedir. Ancak her ne kadar bu tencere seti çelik ürünlere oranla daha avantajlı olsa da çelik ürünlerin aksine çizilme tehlikeleri bulunmaktadır. Bu nedenle granit tencere takımı ürünleri kullanılırken metal kepçe veya kaşıkların kullanımı uygun değildir. Bu tarz ürünlerde yalnızca tahta ya da plastik üretimi olan kaşık veya kepçeler kullanılabilmektedir. Ancak her ne kadar bu açıdan dezavantajlı konumda olsa da üretiminde kullanılan maddelerin ısı iletkenliğinin yüksek olması pişirme işlemlerinde üst düzey verimlilik sağlamaktadır. Hem pişirme açısından hem de sağlık açısından incelendiğinde oldukça ergonomik bir ürün olduğu rahatlıkla görülebilmektedir. 

Granit Tencere Seti

Dekorda ve kullanımda uyumluluk sağlanması amacıyla takım ürünler tercih edilir. Ayrıca genelde setli alımlar, tekli alımlara göre bütçe dostu olur. Takımlar, özellikle kaliteli ürünlerde bütçe bakımından avantaj sağlar. 2'li düdüklü tencere seti, bunun güzel bir örneğidir.

Granit set olarak da satışa sunulan bir üründür. Tek bir setin içeriğinde birkaç tencere ve ek olarak tava gibi ürünler mevcuttur. Set içeriği yalnızca ürünlerle sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda kapasite uygunluğuna göre boyut açısından da farklılık göstermektedir. Öte yandan ürünlerin sağlamlığı da oldukça önemli bir unsurdur. Bu tarz ürünlerde sağlamlığı belirleyen esas önemli noktalardan bir tanesi de sap kısımlarıdır. Granit set ürünleri satın alınırken ürün içeriğinde bulunan tencere ve tavaların sap kısımlarının sağlam bir şekilde monte edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Diğer bir yandan granit döküm tencere ürünlerinin sap kısımlarının metal gibi dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır. Piyasada bulunan granit tencere takımı ürünlerinin pek çoğu bahsedilen bu özelliklere sahiptir. Ancak standart granit ürünlerin sahip oldukları bu özelliklerin yanı sıra tüketiciler için daha sağlam ürün çeşitleri de bulunmaktadır. Bu ürün çeşitlerinden bio granit tencere seti standart takımlara oranla daha dayanıklı bir yapıya sahip olması nedeniyle dikkat çekmektedir. Standart granit tencere ürünlerine oranla 7 kat daha fazla dayanıklılık sunması nedeniyle son dönemlerde rağbet gören bir ürün haline gelmiştir. Ek olarak bio granit tencere seti kullanılarak pişirilen yemekler lezzet açısından standart tencere ve tavalara oranla daha yüksek bir performans sağlamaktadır. Isı dağılımını standart granit tencere ürünlerine oranla daha verimli sağlaması bu durumun nedenleri arasında yer almaktadır. 

En İyi Granit Tencereler

Piyasada pek çok farklı özelliğe sahip granit tencere ürünleri bulunmaktadır. Bunlar arasından en iyi granit tencere seti seçimini yapmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle piyasada bulunan tencerelerin bir kısmı gerçek ürünler olmayabilmektedir. Ürünlerin gerçek olup olmadığını anlamak için ilk olarak ürünün rengine bakmak gerekmektedir. Orjinal granit tencere ürünleri genel olarak kahverengi, siyah ve gri tonlara sahiptir. Bunun yanı sıra ürün üzerinde beyaz noktaların bulunması gerekmektedir. Bu tarz ürünler genellikle standart çelik ürünlere oranla daha ağır bir yapıya sahiptir. Ancak aşırı bir ağırlığa sahip olmadıkları için bu özellik üzerinden tam doğru karar vermek doğru olmayacaktır. 

Diğer bir yandan ürün içeriği incelenerek de orjinal olup olmadığına karar verilebilir. Granit tencere ürünlerinde daha önce de bahsedildiği gibi kanserojen etkiye sahip teflon gibi materyaller bulunmamaktadır. Döküm granit tencere seti satın alınırken en kaliteli ürüne karar vermek için bu özelliklerin yanı sıra sap kısımlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Uygun şekilde ürüne montelenmeyen sap kısımları bilhassa pişirme işlemi esnasında yerinden çıkabilir. Bu durum hem pişirme işleminin gerçekleştirildiği ocağa hem de pişirme işlemini gerçekleştiren kişiye zarar verebilmektedir. Tasarım döküm granit tencere seti seçimlerinden tüketicileri cezbeden önemli bir diğer unsurdur. Özellikle siyah renkli tencere ürünleri sıklıkla tercih edilmektedir. 

Granit Tencere Fiyatları

Granit tencere fiyatları tüketicilerin dikkat gösterdikleri bir diğer önemli noktadır. Kaliteli ürünlere uygun fiyatlı ulaşmak isteyen tüketiciler fiyat araştırması da gerçekleştirmektedir. Granit tencere fiyatları ürünlerin tasarım, dayanıklılık, kullanım işlevi ve boyutlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Örnek verilecek olursa pilav pişirmek standart tencere boyutları yeterlidir. Ancak güveç tarzı yiyecekler için daha farklı boyutlara sahip ürünler tercih edilmelidir. Bu aşamada büyük boy tencere modellerinin standart boyutlara oranla farklı fiyat aralıklarında olacağına dikkat çekilmelidir. 

Granit tencere fiyatları konusunda bir diğer önemli nokta ise ürünün renkli yapısıdır. Açık tonlara ve mini yapıya sahip tencereler veya tavaların fiyat aralıkları aynı boyuta sahip farklı tonlara sahip ürünlerle farklılık göstermektedir. Öte yandan ürün seti içinde bulunan ürün sayıda fiyat konusunda etkili bir unsurdur. 7 parça granit tencere seti farklı boyut ve özelliklere sahip ürünleri bir arada bulundurur. Bu nedenle 3lü tencere seti ürünleriyle arasında ürün adedi nedeniyle farklılıklar meydana gelmektedir. Diğer bir yandan tüketiciler ihtiyaçlarına göre set ürünler yerine granit tencere tekli ürünleri de tercih edebilirler. Bu aşamada esas önemli nokta tüketicinin kişisel ihtiyaçları ve bunun yanı sıra görsel zevkleridir. Ek olarak mutfakta küçük çalışma alanına sahip olan tüketiciler daha minimal ve daha az yer kaplayacak ürünleri tercih etmelidir. Son olarak ucuz granit tava veya tencere satın alırken sağlıklı ve orijinal ürünleri seçmeye özen gösterilmesi gerektiği vurgulanmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.