Hesabım
Sepetim
Kelepçeli Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Kelepçeli Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

14.04.2023

Börek, pasta, kek, poğaça hemen hemen her evde pişen hamur işi ürünlerdir. Bu ürünlerin yapımında veya pişirilmesinde kullanılan oldukça geniş ürün yelpazesine sahip mutfak yardımcı ekipmanları bulunmaktadır. Özellikle hamur işi yapımında ihtiyaç duyulan bu yardımcı ekipmanlar herkesin mutfağında yer alan ürünler olmaktadır. Bu ürünler arasında en çok kullanılan ve kullanıcısına pratiklik sağlayan kelepçeli kek kalıbı ya da ayarlanabilir kek kalıbı farklı model, renk ve boyutlarda üretilerek satışa sunulmaktadır.

Pişirme kolaylığı sunan kelepçeli kek kalıbı kullanıcılarının en çok cevap aradığı soruların başında kelepçeli kek kalıbı nasıl kullanılır, kelepçeli kek kalıbı nasıl takılır, ayarlanabilir kek kalıbı nasıl kullanılır, kelepçeli kalıpta kek veya kelepçeli kalıpta pasta nasıl yapılır soruları yer almaktadır. Kullanımı oldukça basit olan kilitli kek kalıbı ya da kilitli pasta kalıbı şu adımlar takip edilerek kullanılmaktadır:

Kilitli kek kalıbı kullanımı aşamasına geçilmeden önce kek kalıbının kilit kısmında yer alan açıp kapama işlevi gören mandalın sağlamlığından ve sorunsuz çalıştığından emin olunması gerekmektedir. Hamur döküldükten sonra yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için bu adım oldukça önemli olmaktadır.

Kilidi kontrol edilen kek kalıbının herhangi bir sızıntı oluşturmaması için alt tabanın kalıba iyi bir şekilde oturmuş olduğundan emin olunması gerekmektedir.

Kek hamurunun kek kalıbına yapışmaması için kalıbın duvarları ve dibinin kullanıcı tarafından iyi bir şekilde yağlanması gerekmektedir. Yağlamak istemeyen kullanıcılar pişirme kâğıdı kullanarak da hamurun kek kalıbına yapışmasına engel olabilmektedir.

Pişmiş olan hamurun kalıptan dağılmadan çıkması için kilit açılmadan önce kekin soğuması beklenmelidir.

Kek soğuduktan sonra bir bıçak yardımıyla kekin pişip pişmediği kalıbın tabanından kontrol edilmelidir. Kekin pişmişliği kontrol edildikten sonra kek hamuru bıçağa yapışmıyorsa kalıbın kilidi açılıp kek bir spatula yardımıyla servis edilecek tabağa alınmalıdır.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Nedir?

Kek kalıpları kek hamurlarının şekil almasına yardımcı olan pişirme ürünleri olarak bilinmektedir. Fırın kalıpları olarak da bilinen ürün çeşitleri arasında yer alan kelepçeli kek kalıbı, tabandan çıkarılabilen kenarlara sahip yaylı kalıplar olmaktadır. Yapışmaz yüzeylere sahip olan bu kalıplar keklerin sunum aşamasında estetik görünümlerini korumasını sağlamaktadır. Yuvarlak kelepçeli kek kalıbı, kareli kek kalıbı, kalpli kek kalıbı gibi farklı şekillerde üretimlere sahip olan ürünler kullanıcılarına değişik şekillerde kek deneme imkânı sunmaktadır.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Ne İşe Yarar?

Kelepçeli kek kalıbı fırının sıcaklığını pişen hamura direk iletilmesini sağlayarak kullanıcıya pişirme aşamasında kolaylık sunmaktadır. Standart kek kalıplarında kekin çıkarılma işlemi çok zorken kelepçeli kek kalıbı modellerinde bu tarz problemler yaşanmamaktadır. Hamurun kek kalıbından ayrılırken dağılmaması ve parçalanmaması için kullanılan ve son zamanlarda oldukça popüler hâle gelen kelepçeli kek kalıbı modelleri, sahip oldukları farklı boyutlarla da kişi sayısına göre kek yapımını kolaylaştırmaktadır.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Özellikleri Nelerdir?

Kolay kullanım sağlaması ile mutfaklarda popülerleşen kelepçeli kek kalıpları yapışmaz kaplamaya sahip olmaktadır. Yapışmaz taban sayesinde kek harcı kalıba yapışmadan kolayca çıkarılabilmekte ve bu sayede kullanıcısına temizlikte de büyük kolaylık sağlamaktadır. Kelepçeli özelliğe sahip olan bu kek kalıpları kekin kalıptan dağılmadan kolaylıkla çıkarılabilmesini sağlamaktadır. Farklı renk ve tasarımlara sahip olarak üretilen kek kalıpları her kullanıcının zevkine uyum sağlayabilecek ürün çeşitliliğine sahip olmaktadır.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Hangi Tarifler için Uygundur?

Farklı kelepçeli kek kalıbı boyutları ve tasarımları sunan ürünler kek, turta, cheesecake gibi lezzetlerin hazırlanmasında sıklıkla kullanılan pişirme ürünleri arasında yer almaktadır.

Kek kalıpları

Kelepçeli Kek Kalıbı Boyutları Nelerdir?

Tekli ya da set olarak kullanıcının tercihine göre satışa sunulan kelepçeli kek kalıpları farklı boyutları ile kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. 12 cm, 14 cm,18 cm,19 cm, 20 cm, 22 cm, 24 cm gibi farklı ebatlara sahip kek kalıpları kişi sayısına göre tercih edilebilmektedir.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Nasıl Açılır?

Kelepçeli kek kalıbı alınırken kullanıcıların en çok merak ettiği soruların başında kelepçeli kek kalıbı nasıl açılır? sorusu gelmektedir. Oldukça basit ve pratik bir kullanıma sahip olan kelepçeli kek kalıpları, yanlarda bulunan kelepçenin el yardımı ile açılması ile keklerin estetik görünümlerinin bozulmadan sunulmasını sağlamaktadır.

 

Kelepçeli Kalıptan Kek Nasıl Çıkarılır?

Keklerin kalıp içerisinden kolaylıkla çıkması konusunda kullanıcısına büyük kolaylık sağlayan kelepçeli kek kalıbından kek çıkarılmadan önce soğumaya bırakılmalıdır. Soğuyan kekin pişip pişmediği kalıbın taban kısmından bıçak yardımıyla kontrol edildikten sonra kek kalıbının kenarında bulunan kelepçeler açılarak kek kalıptan çıkarılabilmektedir.

 

Kelepçeli Kek Kalıbına Pişirme Kağıdı Nasıl Yerleştirilir?

”Kek kalıbı yapışmaması için ne yapmalıyız?” sorusuna verilecek en doğru yanıt, pişirme kâğıdı kullanılması olmaktadır. Kelepçeli kalıbın içerisine pişirme kağıdı yerleştirirken önce kek kalıbının kelepçesi açılır ve yağlı kâğıt, taban kısma yerleştirilir. Sonra kelepçe tekrardan kapatılarak yerleştirilen yağlı kağıt kalıp ölçüsünde kesilir ve kalıp kullanıma hazır hale getirilir.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Pratik midir?

Alt tabana ve üst kısma sahip olan kelepçeli kek kalıpları kullanıcılarına kolaylık ve pratiklik sağlaması ile bilinmektedir. Özellikle kekin çıkarılması işleminde pratiklik sağlayan kek kalıbı kullanıcılar tarafından beğenilen kek pişirmeye yardımcı ürünler arasında yer almaktadır.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İşlevsel olmaları bilinen fırın kalıpları alınırken dikkat edilmesi gereken belli hususlar bulunmaktadır. Kelepçeli kek kalıbı alınırken ürünün boyutu ve derinliği dikkat edilmesi gereken ilk husus olmaktadır. Kekin tarifi ve kişi sayısına göre kek kalıbının boyut seçimi yapılmalıdır.

Kek kalıbının hangi malzemeden üretildiği de kullanıcının kek kalıbını alırken dikkat etmesi gerektiği hususlar arasında yer almaktadır. Dayanıklı yapıları ile bilinen çelik ve teflon ürünler kek kalıbında tercih edilebilecek ürünler arasında olmaktadır. Fırın içerisinde kullanılan kek kalıpları alınırken dikkat edilmesi gereken diğer husus, 230 - 250 derece ısılarla dayanabilecek yapıya sahip olması gerektiği olmaktadır.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Yerine Ne Kullanılabilir?

Kullanıcılarına kek pişirme sürecinde kolaylık ve pratiklik sağlayan kelepçeli kek kalıbı yerine standart kek kalıpları kullanılabilmektedir. Yuvarlak, kare, dikdörtgen seçeneklere sahip borcamlar da kelepçeli kek kalıbı bulunmayan evlerde bu kalıplar yerine kullanılabilecek ürünler arasında yer almaktadır.

 

Kelepçeli Kek Kalıbı Nasıl Temizlenir?

Kelepçeli kek kalıplarının nasıl kullanıldığı kadar temizliğinin nasıl yapıldığı da kullanıcılar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kek kalıbı temizlenirken kalıbın çizilmemesi için yumuşak sünger kullanılmalıdır. Kek içerisine dökülen sıcak suya bulaşık deterjanı eklenerek yumuşak sünger yardımı ile kalıp ovalanarak kelepçeli kek kalıbı temizlenebilmektedir.

Blog Son Eklenenler
Döküm Tencere Nasıl Temizlenir?
Döküm tencere temizliği, bu mutfak araçlarının ömrünü uzatmak ve performansını maksimize etmek için hayati öneme sahiptir. Tencerenin ilk kullanım öncesinde, iç ve dış yüzeylerinin ılık su ve nötr pH değerine sahip bir sabun kullanılarak yıkanması gerekmektedir.
Döküm Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Döküm tencere seçimi yapılırken, tencerenin kalitesi ve kullanılan malzemenin niteliği başlıca önem taşır. Demir döküm tencere veya demir döküm tencere seti gibi saf demir seçenekleri, ısıyı eşit şekilde dağıtma özelliği ve yüksek sıcaklık toleransı sebebiyle öne çıkar.
Termos Nasıl Kullanılır?
Termos kullanımı, içeceklerin uzun süreli olarak istenen sıcaklıkta muhafaza edilmesine olanak tanır. Etkili bir termos seçimi yaparken, üstün yalıtım özelliklerine ve sağlam bir kapak yapısına sahip modeller öne çıkar.
Termos Nedir?
Termos, içinde bulunan sıvıların sıcaklığını korumak üzere özel olarak tasarlanmış, yalıtım özellikli bir kap çeşididir. Çoğunlukla paslanmaz çelik, yüksek kaliteli plastik veya cam gibi malzemelerden üretilir.
Termos Nasıl Temizlenir?
Termos temizliği, iç yüzeylerde biriken kokuları ve lekeleri ortadan kaldırmak için önemlidir. Özellikle içerisinde uzun süreli çay, kahve gibi içeceklerin kalması, termos içinde inatçı lekelerin ve kokuların oluşmasına neden olabilir.
Hangi Tava Ne İçin Kullanılır?
Teflon Tava:   Teflon tavalar, düşük ve orta ateşte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.  
Kevgir Nedir?
Kevgir, mutfaklarda sıvı ve katı maddeleri birbirinden ayırmak için kullanılan, genellikle metal veya plastik malzemeden yapılmış, gözenekli bir araçtır.
Stoneware Nedir?
Stoneware, çeşitli killi topraklar ve mineral maddelerin karışımından oluşan, yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen bir seramik türüdür.  
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.