Hesabım
Sepetim
Granit Tencere Sağlıklı mı?

Granit Tencere Sağlıklı mı?

10.02.2023

Mutfakta kullanılan birçok farklı mutfak eşyası ve çeşitli araç-gereçler bulunmaktadır. Mutfakta zaman geçirmeyi, yemek pişirmeyi seven kişiler kullandıkları eşyaların hem şık, hem kullanışlı, hem de sağlıklı içeriğe sahip olmasını tercih etmektedirler. Sağlığa zarar verebilecek birçok hammadde ve bu hammaddelerden üretilmiş mutfak araç-gereçler olabilmektedir. Mutfakta en çok kullanılan, olmazsa olmaz denilebilecek şeylerden biri de şüphesiz tencereler olmaktadır. Tencere çeşitleri arasında bulunan granit tencereler, her mutfakta kullanılan, sıklıkla tercih edilen bir tencere çeşididir.

Son yıllarda popülerliğini daha da arttıran granit tencereler hem lezzetli yemek pişirme imkanı sunduğu için hem de kolay kullanıma sahip olduğundan sevilen bir tencere olarak mutfaklarda yerini almaktadır. Granit tencere kullanan ve yeni alacak olan kişiler “Granit tencere nedir, bio granit nedir, granit tencere sağlıklı mı?” gibi merak ettikleri konuları araştırmaktadır. Öncelikle doğal bir taş ürünü olan granit oldukça dayanıklı bir malzemedir. Gerçek granitten üretilen tencereler de son derece dayanıklı ve sağlıklı olmaktadır. Bu sayede, endişe duymadan güzel yemekler pişirebilme imkânı sunan granit tencereler, güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Granit Nedir?

Kullanıcıların ve merak edenlerin “Granit nedir, neye yarar, granit tencere nasıl üretilir?” soruları ile sıklıkla karşılaşmak mümkündür. Granit, kristal yapılı minerallerden meydana gelen, tanecikli görünüşe sahip, çok sert ve magmatik bir kayaç türüdür. Granit, Fransızca kökenli granite kelimesinden dilimize geçmiştir. Bu kaya türünün birçok farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Granit genellikle gri, beyaz ve pembe renkli tonlarda olmaktadır. Granit sert, kristal yapılı minerallerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Granit ısıya, çizilmelere ve darbelere son derece dayanıklı olduğu için birçok alanda kullanıma uygun olmaktadır. Mutfaklarda kullanılan granit tencereler, granit tavalar ve granit çaydanlıklar da granitin kullanıldığı alanlar arasında yer almaktadır.

Granit Sağlıklı mı?

Kullanıcılar ve merak eden kişiler tarafından “Granit sağlıklı mı, granit tencere sağlıklı mı, granit tencere sağlığa zarar verir mi?” gibi sorular sıklıkla araştırılmaktadır. Sağlıklı beslenebilmek için tüketilen gıda kadar, besinlerin pişirildiği tencere ve tavaların sağlığa uyumlu olup olmadığına da dikkat etmek gerekmektedir. Doğal bir taş türü olan granit sağlığa zarar vermeyen bir maddedir. Bu sebeple granitten üretilen tavalar ve tencereler sağlığa zarar verecek herhangi bir madde içermemektedir.

Granit Kaplama Nedir?

“Granit kaplama nedir, granit efektli tencere ne demek, granit görünümlü kaplama ne demek?” gibi merak edilen sorularla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Granit tencere ile granit kaplama tencerelerin kesinlikle birbiriyle karıştırılmaması gerekmektedir. Granit kaplamalar doğal taş veya benzeri bir kaplama değildir. Granit kaplamalar teflon kaplama ile birebir aynı şekilde olmaktadır. Granit olarak adlandırılmasının sebebi ise granit görüntüsü verilmesidir.

Granit Kaplama Tencere Sağlıklı mı?

Kullanıcılar “Granit kaplama sağlıklı mı, granit kaplama tencere kanserojen mi?” gibi merak ettikleri konuları sık sık araştırmaktadır. Granit kaplama gerçek granit olmadığı için içerisinde PTFE ve PFOA maddeleri bulundurmaktadır. Bu maddeler ise sağlığa zararlı maddelerdir. Granit kaplama denmesinin amacı granit tencereye benzeyen bir görünüm ile üretiliyor olmasıdır. Bu sebeple gerçek granit tencereler ile granit görünümlü tencereleri birbiri ile karıştırmamak son derece önem taşımaktadır.

Granit ile Granit Kaplama Arasındaki Fark

“Granit ile granit kaplama arasındaki fark nedir?” sorusu oldukça fazla merak edilen ve araştırılan bir konudur. Granit gerçek granit taşları kullanılarak üretilirken granit kaplama tamamen farklı malzemeler ile imal edilmektedir. Granit kaplama diye adlandırılmasının sebebi görüntü olarak granite benzer bir şekilde tasarlanmış olmasıdır.

Döküm Granit Nedir?

Mutfağına yeni tencere, tava alacak olan kişiler son zamanlarda döküm granit ürünlerle sık sık karşılaşmaktadır. Ürün hakkında bilgisi olmayan kişiler “Döküm granit nedir, granit mi döküm mü, granit döküm ne demek?” gibi sorulara cevap aramaktadır. Granit döküm, yeni nesil bir kaplama malzemesidir. Üretim aşamasında doğal granitten faydalanarak döküm granit elde edilmektedir. Doğal granit taşı kullanılarak üretilen döküm granitler sağlıklı mutfak ekipmanları arasında yer almaktadır.

Bio Granit Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni ürünler üretilmekte ve kullanıcıya sunulmaktadır. Bunlardan biride bio granit tencere ve bio granit tencere setleridir. Bio granit tencere alacak olan kişiler ürün hakkında bilgi sahibi olabilmek için “Bio granit nedir, bio granit sağlıklı mı, bio granit tencere sağlıklı mı?” gibi soruları araştırmaktadır. Bio granit, granit malzemenin geliştirilmesi ile elde edilmektedir. Granitle karşılaştırıldığında ısıya ve darbeye 7 kat daha fazla dayanıklı olduğu görülmektedir.

Granit Tencere Nedir?

Doğal granit taşı kullanılarak elde edilen tencerelere “granit tencere” denilmektedir. Granit tencereler ısıya, çizilmelere ve darbelere son derece dayanıklı ve sağlık için olumsuz bir madde içermeyen mutfak araç-gereçleri arasında yer almaktadır.

Gerçek Granit Tencere Nasıl Anlaşılır?

“Kaliteli granit nasıl anlaşılır, granit tencere özellikleri?” nelerdir gibi sorular ile sıklıkla karşılaşmak mümkündür. Ürün hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler gerçek granit ile granit görünümlü tencere nasıl anlaşılır konusunu araştırmaktadır. Gerçek granit tencere öncelikle tencerenin ağırlığından anlaşılabilir. Çünkü gerçek granit tencereler oldukça ağır ürünlerdir. Granit görünümlü ama granit olmayan tencereler ise oldukça hafif bir ağırlığa sahiptirler. Gerçek granit yapısı itibarıyla tanecik görünümlü olmaktadır. Ayrıca gerçek granit tencerelerin belli başlı renkleri bulunmaktadır. Gri, antrasit, beyaz ve siyah en belirgin granit tencere renkleri arasında bulunmaktadır.

Granit Tencerenin Özellikleri

Doğal taş olan granitten üretilen granit tencereler kendine has belli başlı birtakım özelliklere sahiptir. En belirgin özelliği tanecikli görünümü, ağır yapısı, dayanıklı olması, yapışmaz özelliğe sahip olması ve PFOA, PTFE gibi zararlı kimyasallar içermiyor olmasıdır.

Neden Granit Tencere Kullanılmalıdır?

Granit tencereler hem kolay temizlenebilir olması hemde lezzetli yemek pişirme imkanı sunduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Granit tencereler kolay kullanılabilen ürünlerdir. Yapışmaz yapısı sayesinde temizlenmesi oldukça kolay olmaktadır. Ayrıca içeriğinde sağlığa zarar verecek maddeler içermediği için güvenli bir şekilde kullanım imkanı sunmaktadır.

Granit Görünümlü Tencere Nedir?

Granit görünümlü tencere gerçek granit malzemesi ile üretilmemektedir. Granit görünümü verilen tencereler içerisinde sağlığa uygun olmayan maddeler ile üretildiği için gıda ile teması halinde zararlı olabilmektedir.

Granit Tencerenin İlk Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Granit tencere kullanmadan önce ne yapılmalı?” sorusu yeni kullanacak kişiler tarafından merak edilmektedir. Granit tencere ilk defa kullanılacağı zaman önce ılık ve sabunlu suyla güzelce yıkanarak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise granit tencerenin aniden harlı ateşte tutulmaması gerekmektedir. İçerisine birkaç damla sıvı yağ sürülerek ilk kullanıma hazırlanmış olmaktadır.

Granit Tencerenin Çizilmesi Zararlı mı?

Granit tencere kullanan kişiler özellikle “granit tencere çizilirse zararlı mı, granit tencere çiziği giderilebilir mi ?” gibi soruları sıklıkla araştırmaktadır. Gerçek granit tencere içerisinde sağlığa zararlı herhangi bir madde bulunmadığı için çizildiği takdirde de gıdaya temas edecek herhangi bir zararlı madde bulunmamaktadır. Çiziklerin oluşması sağlığa zararlı olmamakla birlikte hoş bir görünüm olmayacağı için granit tencerede tahta kaşık kullanılması gerekmektedir.

Granit Tencerenin Çizikleri Nasıl Giderilir?

Doğal granit tencerelerde kolay kolay çizilme söz konusu olmamaktadır. Çok sert kesici ürün kullanılmadığı sürece tencerede çizik oluşmamaktadır. Oluşan çiziklerin giderilmesi mümkün olmamaktadır.

Blog Son Eklenenler
Döküm Tencere Nasıl Temizlenir?
Döküm tencere temizliği, bu mutfak araçlarının ömrünü uzatmak ve performansını maksimize etmek için hayati öneme sahiptir. Tencerenin ilk kullanım öncesinde, iç ve dış yüzeylerinin ılık su ve nötr pH değerine sahip bir sabun kullanılarak yıkanması gerekmektedir.
Döküm Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Döküm tencere seçimi yapılırken, tencerenin kalitesi ve kullanılan malzemenin niteliği başlıca önem taşır. Demir döküm tencere veya demir döküm tencere seti gibi saf demir seçenekleri, ısıyı eşit şekilde dağıtma özelliği ve yüksek sıcaklık toleransı sebebiyle öne çıkar.
Termos Nasıl Kullanılır?
Termos kullanımı, içeceklerin uzun süreli olarak istenen sıcaklıkta muhafaza edilmesine olanak tanır. Etkili bir termos seçimi yaparken, üstün yalıtım özelliklerine ve sağlam bir kapak yapısına sahip modeller öne çıkar.
Termos Nedir?
Termos, içinde bulunan sıvıların sıcaklığını korumak üzere özel olarak tasarlanmış, yalıtım özellikli bir kap çeşididir. Çoğunlukla paslanmaz çelik, yüksek kaliteli plastik veya cam gibi malzemelerden üretilir.
Termos Nasıl Temizlenir?
Termos temizliği, iç yüzeylerde biriken kokuları ve lekeleri ortadan kaldırmak için önemlidir. Özellikle içerisinde uzun süreli çay, kahve gibi içeceklerin kalması, termos içinde inatçı lekelerin ve kokuların oluşmasına neden olabilir.
Hangi Tava Ne İçin Kullanılır?
Teflon Tava:   Teflon tavalar, düşük ve orta ateşte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.  
Kevgir Nedir?
Kevgir, mutfaklarda sıvı ve katı maddeleri birbirinden ayırmak için kullanılan, genellikle metal veya plastik malzemeden yapılmış, gözenekli bir araçtır.
Stoneware Nedir?
Stoneware, çeşitli killi topraklar ve mineral maddelerin karışımından oluşan, yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen bir seramik türüdür.  
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.