Hesabım
Sepetim
Emaye Nedir?

Emaye Nedir?

09.02.2023

“Emaye nedir?” ve “Emaye ne demek?” gibi sorular, merak eden kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Emaye, emay ile kaplanmış anlamına gelmektedir. Emay ise silisyum, soda, boraks, kurşun oksit, potasyum hidroksit ve renk verici metal oksitlerin eritilmesi ile oluşturulan, bazı maddeleri korumak ya da parlaklık kazandırmak için kullanılan saydam veya donuk cam benzeri bir ciladır. Tüm bu maddeler karıştırıldıktan sonra kaplanacak olan metal, emaye karışımına batırılıp çıkarılmaktadır. Daha sonraki aşama ise fırınlama işlemi olmaktadır. Yaklaşık olarak 900 derecelik fırınlarda pişirilme işlemi yapılmaktadır.

Emaye birçok farklı alanda farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Emaye denilince ilk akla gelen emaye tabaklar, emaye tencereler, emaye çaydanlıklar ve emaye mutfak araç-gereçleri olmaktadır. Emayeler, mutfak araç-gereçleri ile ön plana çıkıyor olsa da farklı alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin soba, sıhhi tesisat malzemeleri, dayanıklı ev aletleri, takılar ve cam üretiminde kullanılmaktadır.

Emayenin Tarihi

Emayenin tarihteki ilk bulguları M.Ö. 5. yüzyıla, Antik Yunan’daki kuyumculara kadar dayanmaktadır. Eski Yunan’da kuyumcular emayeyi renk tonunu ayarlamak için kullanmaktadırlar. Olimpiya tapınağındaki ünlü Zeus heykeli Phidias tarafından emay kullanılarak çiçeklerle süslenmiştir. 9. yüzyılda Bizans emayenin yeni adresi hâline gelmiş bulunmaktaydı. Sanayileşme ile birlikte emay daha farklı kullanım alanları bulmuş ve farklı alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Örneğin paslanma ihtimali bulunan yerlerdeki demirler emaye ile kaplanarak kullanılmaktaydı.

Emay ülkemize 1950 yıllarının ortalarında gelmiştir. Hızla gelişen emaye sanayi ile birlikte emay farklı birçok alanda kullanılmaya başlamıştır. Emaye denildiğinde ilk akla gelenler mutfak eşyaları olsa da emay farklı alanlarda da sıklıkla kullanılmıştır. Kombi, beyaz eşya, dayanıklı ev aletleri, soba gibi farklı alanlarda emay malzemesi tercih edilmektedir. Emay ısıya dayanıklı, sağlam ve sağlıklı olduğu için her alanda başarılı sonuçlar vermektedir.

Emaye Nasıl Yapılır?

Emay ile kaplanmış anlamına gelen emaye, kaliteli malzeme kullanılarak üretilmiş, cam görünümüne sahip katı bir madde olarak tanımlanmaktadır. Emay elde etmek için cam hamuruna birçok maden oksiti katılmaktadır. Silisyum, soda, boraks ve renk verici metal oksitlerin bir araya getirilmesi ile oluşan emay maddesi ürüne kaplanarak fırınlarda pişirilerek emaye hazırlanmış olmaktadır.

Emaye Nerelerde Kullanılır?

Emaye ürünlere doksanlı yıllarda çok sık rastlanırken son birkaç yıldır eski popülerliğine tekrardan kavuşmuş bulunmaktadır. Eski dönemlerde sıklıkla tercih edilen ve her mutfakta kullanılan emayeler nostaljik bir seçenek olarak kullanıcıya sunulmaktadır. Emayenin birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Beyaz eşya, kombi, soba, dayanıklı ev aletleri ve mutfak eşyalarında kullanılmaktadır. Bunlardan en dikkat çekenleri ise mutfak eşyaları olmaktadır. Emaye tencereler, emaye tabaklar, emaye bakraçlar, emaye çaydanlık ve kupalar mutfakların en nadide parçaları arasında yer almaktadır. Günümüzde tekrardan güncellenen modelleri ile emayeler renkleri ve zarif desenleri ile buram buram nostalji kokmaktadır. Hem geçmişe götüren zarif çiçek desenleri hem de canlı renkleri ve hoş tasarımları ile büyük beğeni toplayan emayeler birçok mutfakta severek kullanılmaktadır.

Özellikle emaye çaydanlık ve emaye tencereler son zamanlarda oldukça popüler mutfak eşyaları arasında yer almaktadır. Emaye tencereler yemek pişirmekten daha çok artan yemekleri saklamak için ve yoğurt mayalamada kullanılmaktadır. Genellikle çiçek motifleri ile süslenen ve canlı renklere sahip olan emaye tencereler farklı ebatlarda üretilmektedir. Hem tekli hem de set olarak satışa sunulan emaye tencereler geniş ürün çeşidine sahip bulunmaktadır. Özel yapısı sayesinde mikrop barındırmayan emaye çaydanlıklar ise hem şık görüntüsü hem de kolay temizlenebilir yapısı ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Emaye Kaplama Nedir?

Emaye kaplama ve emaye kaplama nedir? soruları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Emay çeşitli metallerin birleşiminden ortaya çıkan malzemeye denmektedir. Emay kullanıldığı ürüne parlaklık ve koruyuculuk sağlamaktadır. Emay maddesini oluşturan metal oksitler toz hâline getirildikten sonra yüksek ateşten geçirilerek kullanıma hazır duruma gelmektedir. Isıya uğrayan ve eriyen metal oksitler çeşitli mutfak eşyaları kaplamasında kullanılmaktadır.

Emaye Zararlı mı?

Mutfaklarda severek kullanılan emaye ürünler satın alınırken “Emaye zararlı mı?”, “Emaye sağlıklı mı?” gibi sorular merak edilmektedir. Emaye, son zamanlarda özellikle mutfak eşyası yapımında çok sık tercih edilmektedir. Şık tasarımları ile dikkat çeken ve özellikle nostaljik eşyaları sevenler tarafından tercih edilen emayeler çizilmediği sürece zararlı olmayan ürünlerdir. Çizildiği takdirde içerisindeki bileşenler gıdaya temas edeceği için zararlı olabilmektedir.

Emaye Ürünlerinin Özellikleri Nelerdir?

Emaye çok yüksek sıcaklıklarda hazırlandığı için yüksek ısıya dayanıklı ürünlerdir. Sağlığa zararlı olmaması ve dayanıklı olması tercih edilen bir ürün olmasını sağlamaktadır. Camsı, parlak bir görünüme sahip olan emaye tencereler ısıyı uzun süre tutarak altı kapandığında bile ısıyı hemen kaybetmez ve içerisindeki yemeği uzun süre sıcak tutabilmektedir.

Emaye Ürünlerinin Diğer Malzemelerden Farkı Nedir?

Emaye ürünlerin diğer ürünlerden farkı içerisindeki emay malzemesini oluşturan bileşenler olmaktadır. Her ürünün hammaddesi farklı olmaktadır. Emayeler de hem hammaddesi hem de emay kaplaması ile diğer ürünlerden ayrılmaktadır. Görüntü olarak genellikle çiçek desenli ve renkli olarak kullanıcıya sunulan emayeler hem zarif hemde nostaljik çizgileri ile diğer ürünlerden ayrılmaktadır.

Emaye Çaydanlık ve Tencereler Nasıl Kullanılmalı?

Emaye ürün satın alacak kişilerin merak ettiği birçok soru olmaktadır. En çok karşılaşılan sorulardan bazıları ise “Emaye tencere sağlıklı mı, emaye çaydanlık sağlıklı mı, emaye çaydanlık kullanışlı mı, emaye tencerede yemek pişer mi, emaye tencerede kızartma yapılır mı?” gibi sorulardır. Emaye çaydanlık ve tencereler kullanma talimatlarına uyulduğu takdirde son derece sağlıklı ve kullanışlı ürünlerdir. Emaye çaydanlık ve tencereler ocağa konulduğu zaman ateş yüksek derecede açılmaması gerekmektedir. Yüksek ısı emayenin sararmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca emaye ürünler yağ ve su lekesini tutabileceği için bekletilmeden hemen temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca emaye tencerede yemek yaparken tencerenin çizilmemesi için metal kaşık yerine tahta kaşık kullanılması gerekmektedir.

Emaye Ürünlerin İlk Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emaye ürünlerin ilk kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerin en başında yüksek ısıya bir anda maruz bırakılmamasıdır. Isının kademeli olarak artırılması gerekmektedir. Çizmeden kullanılması için tahta kaşık kullanılması oldukça önemlidir.

Emaye Paslanır mı?

Emaye kaplama ile üretilen mutfak araç gereçleri paslanmaya karşı son derece dayanıklı ürünlerdir. Emaye ürünlerde paslanma söz konusu olmamaktadır.

Emaye Çizilir mi?

Kullanıcıların merak ettiği ve araştırdığı konular arasında “Emaye çatlarsa ne olur?”, “Emaye çizilir mi?” gibi sorular yer almaktadır. Emaye, kullanma talimatlarına uyulmadığı takdirde çizilmelere maruz kalabilmektedir. Çizilmemesi için özellikle emaye tencere ve tava kullanırken tahta kaşık kullanılması gerekmektedir.

Emaye Dayanıklı mı?

Emaye ürünler yüksek ısıda pişirildiği için son derece dayanıklı olmaktadır.

Emaye Ürünleri Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emaye ürünler denildiği zaman özellikle mutfak eşyaları akla gelmektedir. Mutfaklarda sıklıkla kullanılan emaye çaydanlık ve tencerelerin uzun ömürlü olabilmesi için kullanımında ve temizliğinde dikkat edilmesi gereken birtakım faktörler bulunmaktadır. Emaye tencere ve çaydanlıkların kirlendiğinde bekletilmeden hemen temizlenmesi gerekmektedir. Emaye ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilmektedir. Ayrıca emaye ürünlerin tabanlarına karbonat dökülerek yumuşak bir sünger yardımı ile temizlenebilmektedir. Çizilmemesi için bulaşık teli kullanılmaması gerekmektedir.

Blog Son Eklenenler
Döküm Tencere Nasıl Temizlenir?
Döküm tencere temizliği, bu mutfak araçlarının ömrünü uzatmak ve performansını maksimize etmek için hayati öneme sahiptir. Tencerenin ilk kullanım öncesinde, iç ve dış yüzeylerinin ılık su ve nötr pH değerine sahip bir sabun kullanılarak yıkanması gerekmektedir.
Döküm Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Döküm tencere seçimi yapılırken, tencerenin kalitesi ve kullanılan malzemenin niteliği başlıca önem taşır. Demir döküm tencere veya demir döküm tencere seti gibi saf demir seçenekleri, ısıyı eşit şekilde dağıtma özelliği ve yüksek sıcaklık toleransı sebebiyle öne çıkar.
Termos Nasıl Kullanılır?
Termos kullanımı, içeceklerin uzun süreli olarak istenen sıcaklıkta muhafaza edilmesine olanak tanır. Etkili bir termos seçimi yaparken, üstün yalıtım özelliklerine ve sağlam bir kapak yapısına sahip modeller öne çıkar.
Termos Nedir?
Termos, içinde bulunan sıvıların sıcaklığını korumak üzere özel olarak tasarlanmış, yalıtım özellikli bir kap çeşididir. Çoğunlukla paslanmaz çelik, yüksek kaliteli plastik veya cam gibi malzemelerden üretilir.
Termos Nasıl Temizlenir?
Termos temizliği, iç yüzeylerde biriken kokuları ve lekeleri ortadan kaldırmak için önemlidir. Özellikle içerisinde uzun süreli çay, kahve gibi içeceklerin kalması, termos içinde inatçı lekelerin ve kokuların oluşmasına neden olabilir.
Hangi Tava Ne İçin Kullanılır?
Teflon Tava:   Teflon tavalar, düşük ve orta ateşte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.  
Kevgir Nedir?
Kevgir, mutfaklarda sıvı ve katı maddeleri birbirinden ayırmak için kullanılan, genellikle metal veya plastik malzemeden yapılmış, gözenekli bir araçtır.
Stoneware Nedir?
Stoneware, çeşitli killi topraklar ve mineral maddelerin karışımından oluşan, yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen bir seramik türüdür.  
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.