Hesabım
Sepetim
Düdüklü Tencere Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düdüklü Tencere Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

07.02.2023

Düdüklü tencere, yemeklerin daha hızlı pişirilmesi amacıyla buhar gücünü kullanan bir tencere çeşididir. Kullanışlı olan bu tencere çeşidi kolay ve hızlı yemek pişirme olanağa sahiptir. Kaliteli ve dayanıklı bir düdüklü tencere almak için düdüklü tencere alırken dikkat edilmesi gereken hususların bilinmesi gerekir. Bu şekilde hangi düdüklü tenceresi iyi sorusuna yanıt vermek mümkün olmaktadır.

Düdüklü tencere alınırken ilk dikkat edilmesi gereken nokta, düdüklü tencere üzerinde CE belgesinin yer alması gerektiğidir. Düdüklü tencerelerin üretildikleri malzeme yapısı da önemlidir. Düdüklü tencereler üç çeşidi barındırır. Bu çeşitler; paslanmaz çelik, alüminyum ve elektronik sistemli düdüklü tencere çeşitleridir. Malzemelerin özelliklerine göre alınacak düdüklü tencereye karar vermek daha kolay olmaktadır. Düdüklü tencerelerde emniyet kilidi mutlaka bulunmalıdır.

Düdüklü Tencere Nedir?

Düdüklü tencere, farklı bir yemek pişirme prensibine sahip olan tencere çeşididir. Farklı prensibe sahip olsa da çok kolay bir çalışma mantığı vardır. Buhar basıncı ile yemeklerin pişirilmesine olanak tanır. Buhar, tencere içerisine hapsolur ve tencereden çıkamadığı için içeride yüksek bir basınç oluşturur. Basınç arttığında suyun kaynama noktası artar ve daha sıcak olur. Ekstra ısı ve buhar seviyesi, yemeğin daha hızlı pişmesini sağlar.

Düdüklü tencere buhar ayarı da bulunmaktadır. Yemek pişirirken 1, 2 ve 3 olarak adlandırılan ayarlardan biri seçilerek yemek pişirme buhar ayarı yapılmış olur. İlk kademede 0.5 bar, 2. kademede 0.6 bar, 3. Kademede 0.7 bar basınç ile pişirme özelliği bulunmaktadır. Böylece yemekler için oluşan fazla basınç ventilin adı verilen kısımdan dışarı atılır. Ayarlar yapıldıktan sonra bu mantıkla çalışan düdüklü tencere basınç arttıkça buharı artırır, buhar arttıkça da yemeğin pişme süresini kısaltır.

Düdüklü Tencerenin Avantajları Nelerdir?

Hızlı yemek pişirmek ve zamandan tasarruf etmek göz önünde bulundurulduğunda akla ilk gelen tencere, düdüklü tencere çeşidi olmaktadır. Düdüklü tencerenin lezzetli yemekler pişirmesinin yanı sıra sağladığı birçok avantaj vardır. Bu avantajlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

Düdüklü tencere ile yemek yapılırken su buharlaşıp tencereden çıkmaz ve besinlerin içinde kalması sağlanır. Bu sayede daha yumuşak ve sulu yiyecekler pişirmek kolaylaşır. Düdüklü tencerenin buhar ile pişirme olanağından dolayı özellikle haşlama et gibi etlerin uzun süre pişirilmesi gerektiği yemeklerde etin daha hızlı şekilde yumuşacık olarak pişmesine olanak tanır.

Düdüklü tencereler, buharı içine hapsettiğinden dolayı sıvısız kalmaz. Düdüklü tencerenin en sevilen avantajı yemekler pişirilirken kokunun eve dağılmasını engellemesidir. Hava geçirmez ve kapatılan tencereden koku çıkmaz.

Düdüklü Tencere Çeşitleri Nelerdir?

Düdüklü tencere pek çok avantajı ve özelliği ile kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Emniyetli bir tencere olması, kalitesinden söz ettirmesi ve birden çok türü ile günlük yaşamda yer alıyor olması bu tencereleri popüler yapmaktadır. Kullanıcının kendi zevkine ve ihtiyacına göre seçebileceği birçok düdüklü tencere çeşidi vardır. Bu tencereler ile keyifli ve hızlı bir şekilde yemek pişirme olanağı vardır.

Düdüklü tencere çeşitlerinin tamamı kaliteli ve dayanıklıdır. En yaygın olarak bilinen ve kullanılan düdüklü tencereler lastiksiz düdüklü tencere ve kapsül taban tenceredir. Kapsül taban tencere nedir? Kapsül taban tencere, tabanının yüksek ve eşit ısı iletkenliği sağlaması özelliğine sahip bir tenceredir. Alüminyum-kapsül bileşeninden oluşmaktadır. Ayrıca ideal bir düdüklü tencere çeşididir.

Düdüklü tencereler, mutfak çeyiz seti listesinde yer alabilen malzemelerdir.

Düdüklü Tencerede CE İbaresinin Olması

Düdüklü tencereler, güvenilir şekilde leziz yemeklerin pişirilmesi için üretilmiş olan tencerelerdir. Bu tencereleri diğer tencerelerden ayıran birçok özellik vardır. Düdüklü tencere için en önemli özellik, CE ibaresidir. Düdüklü tencere seçimi yapılırken üzerinde sadece CE yazan tencereler seçilmelidir. CE, Avrupa standartlarına uygun bir sertifika anlamına gelmektedir. Sertifikalar, ürünün uygun standartlar doğrultusunda ve güvenli olarak kullanılabileceği anlamına gelir. En güvenli düdüklü tencere nedir, sorusunun yanıtı CE ibaresine sahip olan düdüklü tencereler olmaktadır.

düdüklü tencere

Düdüklü Tencerenin Yapıldığı Malzeme

Düdüklü tencere çeşitleri, önceden dökme demirden yapılmaktaydı. Günümüze taşınırken birçok malzeme türü daha ortaya çıktı. Düdüklü tencereler toprak, bakır, alüminyum, emaye ve cam gibi malzemelerden üretilmektedir. Örneğin; cam malzemeden yapılmış olan düdüklüler, sıcak ve soğuk farkından etkilenip çatlama riskini ortaya çıkarabilir.

Düdüklü Tencerenin Emniyet Kilidinin Olması

Düdüklü tencerede bulunan emniyet kilidinin oldukça önemli bir görevi vardır. Görevi, sistemi korumaktır. Emniyet kilidi, düdüklü tencere çalışırken oluşan basıncın herhangi bir nedenden dolayı çok fazla artması sonucunda bu basıncı sınırlandırarak sistemi yüksek basınçtan korur. Kapak ile kap arasındaki buharın dışarı sızmasını önlemek amacıyla kullanılır. Emniyet kilidi sayesinde düdüklü tencere ile güvenli ve sağlıklı yemek pişirmek kolaydır.

Düdüklü Tencere Garanti Şartları

Düdüklü tencerelerin genellikle garanti süreleri 2 yıldır. Ürünler alınırken garanti belgesinin bulunması zorunludur. İki yıl içinde üründen kaynaklı oluşabilecek hatalar ancak bu garanti belgesi kullanılarak iade edilebilir. En önemli garanti şartı ürün kullanımında kullanıcı hatasının bulunmaması gerektiğidir. Ortaya çıkabilecek problemler ürün ile alakalı olmalıdır. Aksi takdirde kullanıcı hatası mevcut ise garanti belgesi geçersiz sayılır.

Düdüklü Tencere Pişirme Modları

Düdüklüde nasıl yemek pişirilir çok sık merak edilen konulardan biridir. Düdüklü tencereler, farklı modlara sahiptir. Düdüklü tencerelerin içinde oluşacak basınçları ayarlayan farklı pişirme modları bulunmaktadır. Bu da tencere için çok fonksiyonlu bir özelliktir. Kullanıcı kendi zevkine göre dilediği modda yemek pişirebilir. Hangi mod kullanılırsa kullanılsın yemekler en kısa sürede hazır hâle gelir. Düdüklü tencere kullanımının öğrenilmesi için düdüklü tencere nasıl kullanılır ile ilgili kullanım kılavuzu tencere içerisinde yer almaktadır.

Düdüklü Tencerenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

En kaliteli düdüklü tencere veya hergangi bir tencere ya da tencere takımı arayışı yapılırken ilk olarak tencerenin kalitesine ve hangi malzemeden üretilmiş olmasına bakılmalıdır. Alüminyum, paslanmaz çelik gibi maddelerden üretilmiş olan tencerelerin tamamı daha dayanıklı, sağlam ve kullanışlı olmaktadır. Uzun ömürlü bir ürün kullanmak ve en kaliteli düdüklü tencere sahibi olmak için belli başlı markalara ve tencere üzerinde yer alan CE standardına bakılmalıdır. Eğer ki CE ibaresi bulunuyorsa düdüklü tencere güvenli ve üstelik kaliteli anlamına gelmektedir.

Bu özelliklere de bakarak düdüklü tencere fiyatlarını incelendikten sonra en uygunu tercih edilebilir.

Düdüklü Tencere Tehlikeli midir?

Düdüklü tencereler, sunduğu avantajları ile bilinir. Her üründe olduğu gibi düdüklü tencerelerin de bazı dezavantajları vardır. Kolay ve hızlı yemek pişirme olanağı sunmasının yanı sıra bir tür dezavantajından da söz etmek mümkündür. Düdüklü tencereler, gıdaları pişirme esnasında içeride gıdaları hapseder ve bu sırada gıdanın içinde yer alan bileşenleri ortadan kaldırır. Bu işlem de gıda vitaminlerinin ölmesine neden olur. Bunun dışında emniyet güvenlik kilidi bulunduğundan dolayı düdüklü tencereler tehlikeli olmamaktadır.

Düdüklü Tencereyi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düdüklü tencere hassas ve oldukça doğru bir kullanım gerektiren tencere çeşididir. Düdüklü tencereler kullanım sırasında asla ağzına kadar doldurulmamalıdır. Ateşe konduktan ve kapağı kapatıldıktan sonra düdük, dik konuma getirilmelidir. Düdükten ses çıkmaya başladığı anda bir dakika boyunca havanın çıkmasını beklemek gerekir ve sonrasında düdük indirilir. Pişirme süresi dolduktan sonra ocağın altı kapatılır ve yemek ocaktan alınır.

Blog Son Eklenenler
Döküm Tencere Nasıl Temizlenir?
Döküm tencere temizliği, bu mutfak araçlarının ömrünü uzatmak ve performansını maksimize etmek için hayati öneme sahiptir. Tencerenin ilk kullanım öncesinde, iç ve dış yüzeylerinin ılık su ve nötr pH değerine sahip bir sabun kullanılarak yıkanması gerekmektedir.
Döküm Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Döküm tencere seçimi yapılırken, tencerenin kalitesi ve kullanılan malzemenin niteliği başlıca önem taşır. Demir döküm tencere veya demir döküm tencere seti gibi saf demir seçenekleri, ısıyı eşit şekilde dağıtma özelliği ve yüksek sıcaklık toleransı sebebiyle öne çıkar.
Termos Nasıl Kullanılır?
Termos kullanımı, içeceklerin uzun süreli olarak istenen sıcaklıkta muhafaza edilmesine olanak tanır. Etkili bir termos seçimi yaparken, üstün yalıtım özelliklerine ve sağlam bir kapak yapısına sahip modeller öne çıkar.
Termos Nedir?
Termos, içinde bulunan sıvıların sıcaklığını korumak üzere özel olarak tasarlanmış, yalıtım özellikli bir kap çeşididir. Çoğunlukla paslanmaz çelik, yüksek kaliteli plastik veya cam gibi malzemelerden üretilir.
Termos Nasıl Temizlenir?
Termos temizliği, iç yüzeylerde biriken kokuları ve lekeleri ortadan kaldırmak için önemlidir. Özellikle içerisinde uzun süreli çay, kahve gibi içeceklerin kalması, termos içinde inatçı lekelerin ve kokuların oluşmasına neden olabilir.
Hangi Tava Ne İçin Kullanılır?
Teflon Tava:   Teflon tavalar, düşük ve orta ateşte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.  
Kevgir Nedir?
Kevgir, mutfaklarda sıvı ve katı maddeleri birbirinden ayırmak için kullanılan, genellikle metal veya plastik malzemeden yapılmış, gözenekli bir araçtır.
Stoneware Nedir?
Stoneware, çeşitli killi topraklar ve mineral maddelerin karışımından oluşan, yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen bir seramik türüdür.  
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.