Hesabım
Sepetim
Çelik Tencere Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çelik Tencere Seti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

09.02.2023

Mutfaklar evlerde en çok vakit geçirilen alanların başında gelmektedir. Mutfakta geçirilen zamanlarda çoğunlukla yemek hazırlama ve pişirme yapılmaktadır. Bu sebeple pişirme işlemi için kullanılan ürünler oldukça önem arz ettiği için kullanıcı tarafından özenle seçilmelidir. Pişirme işlemlerinde vazgeçilmez parçalardan olan çelik tencereler tekli ya da set şeklinde satışa sunulmaktadır. Uzun yıllar boyu kullanılabilme imkanı sunan çelik tencere modelleri insan sağlığı açısından da oldukça kullanışlı ürünler arasında yer almaktadır. Kullanıcılar için çok fazla çeşit alternatifleri ile satışa sunulan çelik tencere içerisinden en iyi çelik tencere seti alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken belli hususlar bulunmaktadır. Çelik tencere seti alınırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • 18/10 CR/Ni Etiketine Sahip Olması
 • Tencere Taban Kalınlığı
 • Tencere Gövdesi
 • Tencere Sapları (Kulpları)
 • Tencere Kapakları
 • Tencere Kapaklarının Tam OturmasıTencere Çeşitleri Nelerdir?

Mutfakların olmazsa olmazları arasında yer alan tencereler geniş ürün yelpazesi ile satışa sunulmaktadır. Tencere çeşitleri, yapımında kullanılan malzeme türüne göre belirlenmektedir. Mutfakların demirbaşı olan tencerelerin çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Çelik Tencere
 • Titanyum Tencere
 • Granit Tencere
 • Bakır Tencere
 • Döküm Tencere
 • Teflon Tencere
 • Cam Tencere
 • Seramik Tencere
 • Porselen Tencere
 • Alüminyum Tencere
 • Toprak TencereÇelik Tencerenin Özellikleri Nelerdir?

Hemen hemen her evde yer alan çelik tencere modelleri kolay taşınabilir olması ile bilinmektedir. Oluşabilecek darbe ve çizilmelere karşı son derece dayanıklı olan çelik tava tencere modelleri kullanıcılarına bu özellikleri ile uzun ömürlü bir kullanım imkanı tanımaktadır. İletken maddelere sahip olmaları ile bilinen çelik tencereler, ısıyı tencerenin her noktasına eşit ve eş zamanlı olarak iletebilmesi ile lezzetli yemeklerin hazırlanmasını sağlamaktadır.

Isıya dayanıklı olmaları tencerelerin hem ocakta hem fırında kullanılabilmesine imkân sunmaktadır. Pas tutmayan ve kararma yapmayan ürünlerin insan sağlığı açısından oldukça kullanışlı olması çelik tencere faydaları arasında yer almaktadır. Sağlıklı pişiriciler kategorisinde yer edinmiş olan çelik tencereler kolaylıkla temizlenebilir olmaları ile de pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Yemeğin pişirilme süresinde de oldukça etkili rol oynayan tencereler parlaklıkları ile de göz dolduran pişirme grupları arasında yer almaktadır.

Çelik Tencerenin Taban Kalınlığı

Çelik tencere seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alan tencere taban kalınlığı yemeğin lezzetini ve pişme süresini etkileyen unsurlar arasındadır. Isının daha uzun süre korunabilmesi için çelik tencerenin taban kalınlığının yüksek olması gerekmektedir. Genellikle düdüklü tencerelerdeki kalın taban sayesinde yiyeceğin pişme süresi kısalmaktadır.

Paslanmaması için 18/10 Cr/Ni Etiketi

Çelik tencere satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan olan 18/10 Cr/Ni etiketi beraberinde “18 Cr ne demek, 18/10 paslanmaz çelik ne demek?” gibi soruları beraberinde getirmektedir. Tencerenin paslanmasını ve kararmasını önleyen nikel, tencereye parlaklık sağlayan ise krom olmaktadır. Çelik tencereler ağırlıklarına göre %18’i kromdan %10’u nikelden geri kalan %72’lik kısım ise çelikten üretilmektedir. Tencerenin bu etikete sahip olması 304 kalite paslanmaz çelik olarak da adlandırılmasını sağlamaktadır.

Çelik Tencere Gövdesi

Çelik tencerenin gövde yapısı çelik tencere satın alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Çelik tencereler genellikle kullanıcılar tarafından tabandan yukarıya doğru tam silindir tasarımıyla tercih edilmektedir. Çelik tencere seçimi yapacak kullanıcıların bombeli, çıkıntılı modelleri kullanışlı olmamasından ve zamanla sararma yapabilmesinden kaynaklı tercih etmeleri önerilmemektedir. Bu ürünler tasarımsal olarak şıklıkları ile göz dolduran ürünler olsalar da zamanla yapılarının bozulmasından dolayı kullanıcıların ekonomik olarak zarara uğramasına sebep olmaktadır.

Çelik Tencerenin Kulpları

Çelik tencere satın alınırken kullanıcılar tarafından kulp detayı ne kadar önemsenmeyip göz ardı edilse de dikkat edilmesi gereken önemli hususlar arasında yer almaktadır. Kulpların tencere gövdesine monte edilmiş olmalı kullanım esnasında kullanıcıya büyük kolaylık sağlamaktadır. Paslanmaz çelik kulplar ise kullanıcıya yemeği ocaktan zorluk yaşamadan zahmetsizce alabilme konforu sağlamaktadır.

Tencereye monte edilmiş kulpların çelik malzemeden yapılmış olması tencere temizliğinin bulaşık makinesinde yapıldığı takdirde kulpların zarar görmesini engellemektedir. Plastik malzemeden yapılan tencere kulpları makinede temizlik aşamasında ısınıp eriyerek deforme olabileceğinden kullanıcılara önerilmemektedir.

Çelik Tencerenin Kapakları

Konkav yani içbükey biçime sahip tencere kapakların tencereye tam oturması ısıyı kontrol altında tutabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır. Buhar çıkışını en az seviyede tutan bu kapaklar yemeklerin az su ve kendi suyuyla daha lezzetli hâle dönüşmesine imkân sağlamaktadır. Isının tencere içinde kalmasını sağlayan kapaklar yemek pişme süresinin kısalmasına da yardımcı olmaktadır.

Çelik Tencere Setinin Kaç Parçadan Oluştuğu

Mutfaklarda güvenilir ve sağlıklı yemek pişirmek konusunda hemen hemen herkes tarafından tercih edilen Ar Yıldız çelik tencere seti sağlam ve dayanıklılıkları ile kullanıcılarına uzun ömürlü kullanım imkânı sunmaktadır. Tekli ve set şeklinde, çeyiz setinin içerisinde satışa sunularak kullanıcıların tercihine bırakılan bu ürünler genellikle farklı boyutlara sahip olan set ürünleri tercih edilmektedir. 5’li, 6’lı,7’li, 8’li, 9’lu,10’lu 12’li, 16’lı, 18’li parça alternatiflerine sahip olarak satılan çelik tencere setlerinde, kapaklar ve tencereler ayrı ayrı sayılmaktadır. Bazı setler içerisine dahil olan yapışmayan çelik tava ürünü kapaksız özellikte olduğu için tek ürün olarak sayılmaktadır. En kullanışlı tencere seti ve çelik tencere seti öneri olarak sunulan set ürünleri içerisinde farklı boyutlara sahip tencereler ve tavanın olduğu ürünler olmaktadır.

Çelik Tencerenin Temizliği Nasıl Yapılır?

Akşam yemeklerine lezzet kazandıran çelik tencerelerin ilk günkü görünümünü kaybetmemesi ve deforme olmaması için temizliğinin kullanıcı tarafından dikkatli yapılması gerekmektedir. Mutfaklarda sıklıkla kullanılan bu ürünler zamanla parlaklığını kaybederek eski bir görünüme kavuşabilmektedir.

Temizliği ve bakımı doğru yapılmayan çelik tencereler kullanıcısına yemek pişirmede yeterli verimi sağlayamamaktadır. Bu sebeple kullanıcıların en çok cevap aradığı soruların başında “Çelik tencere neden kararır, çelik tencere içi renkli lekeler neden olur, yeni çelik tencere neden sütle kaynatılır?” gelmektedir. Çelik tencere temizliği bulaşık makinesine atılarak ya da elde yıkanarak yapılabilmektedir. Elde yıkamalarda kullanılan çeşitli temizlik ve parlatma ürünleri sayesinde çelik tencereler ilk günkü görünümlerini kaybetmeyerek uzun ömürlü kullanım sağlayabilmektedir.

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır?

Tencerelerin temizliği aşamasında makine ya da elden yıkamayı tercih eden kullanıcıların ortak amacı tencerenin parlak görünümünü kaybetmesine engel olmak olmaktadır. Bu sebeple deterjan harici doğal yol tercih eden kullanıcılar tarafından çeşitli yöntemler denenmektedir. Bu yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Su ve limon Karışımı,
 • Sirke ve karbonat Karışımı,
 • Tuz ve sirke Karışımı,
 • Elma kabuğu,
 • Karbonat ve su karışımı

Çelik Tencerenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Çelik nasıl anlaşılır, en iyi çelik tencere nasıl anlaşılır? gibi sorular tencere alacakların cevap aradığı soruların başında yer almaktadır. Çelik tencere alıcıları geniş ürün yelpazesine sahip ürünler içerisinden en kaliteli çelik tencere seçimini yaparken dikkat etmesi gereken en önemli husus ürünün 18/10 Cr/Ni etiketine sahip olmasıdır. Bu etiket ürünün çelik malzemeden üretilmiş olduğunu göstermektedir.

Çelik Tencere Kaç Yıl Kullanılır?

Dayanıklı ve uzun ömürlü olması ile bilinen çelik tencerelerin ömrü en az 30 yıl olarak belirtilse de her üründe olduğu gibi bu süre kullanıcısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çelik tencereler doğru yıkama ve bakım sağlanırsa kullanıcısına uzun ömürlü kullanım imkanı sağlamaktadır.

Blog Son Eklenenler
Termos Nasıl Kullanılır?
Termos kullanımı, içeceklerin uzun süreli olarak istenen sıcaklıkta muhafaza edilmesine olanak tanır. Etkili bir termos seçimi yaparken, üstün yalıtım özelliklerine ve sağlam bir kapak yapısına sahip modeller öne çıkar.
Termos Nedir?
Termos, içinde bulunan sıvıların sıcaklığını korumak üzere özel olarak tasarlanmış, yalıtım özellikli bir kap çeşididir. Çoğunlukla paslanmaz çelik, yüksek kaliteli plastik veya cam gibi malzemelerden üretilir.
Termos Nasıl Temizlenir?
Termos temizliği, iç yüzeylerde biriken kokuları ve lekeleri ortadan kaldırmak için önemlidir. Özellikle içerisinde uzun süreli çay, kahve gibi içeceklerin kalması, termos içinde inatçı lekelerin ve kokuların oluşmasına neden olabilir.
Hangi Tava Ne İçin Kullanılır?
Teflon Tava:   Teflon tavalar, düşük ve orta ateşte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.  
Kevgir Nedir?
Kevgir, mutfaklarda sıvı ve katı maddeleri birbirinden ayırmak için kullanılan, genellikle metal veya plastik malzemeden yapılmış, gözenekli bir araçtır.
Stoneware Nedir?
Stoneware, çeşitli killi topraklar ve mineral maddelerin karışımından oluşan, yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen bir seramik türüdür.  
Porselen ile Bone China Porselen Arasındaki Farklar
  Porselen ve Bone China, her ikisi de seramiklerin zarif ve dayanıklı türleri olarak bilinir ve genellikle yemek takımları ve fincan takımlarında tercih edilir.
Bio Granit Nedir?
Bio granit, modern mutfak gereçlerinde yaygın olarak tercih edilen yenilikçi bir malzeme türüdür.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.