Hesabım
Sepetim
Bıçak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bıçak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

14.04.2023

Mutfak söz konusu olduğunda bir mutfağın olmazsa olmaz araç gereçlerin birisi de hiç şüphesiz bıçaklardır. Bıçak alırken nelere dikkat edilmesi konusunda ise bazı önemli etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun süreli kullanım için kullanılacak bıçağın önce denenmesi gerekmektedir. Bıçak türleri düşünüldüğünde farklı alanlar için farklı bıçakların üretilmiş olduğu görülmektedir. Bu yüzden kullanıcıların kullanmak istedikleri alana göre bıçak tercih yapanlar daha doğru olacaktır. Ayrıca bıçağın yapı malzemesinin paslanmaz çelikten yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir. Paslanmaz çelikten yapılmış olan bıçaklar zamanla oksitlenme yapmaz, bu yüzden de yiyeceklerin tadını bozmayacaktır. Bu yönüyle sağlık yönünden herhangi bir tehdit oluşturmaktadır. 

 

Bıçak Çeşitleri ve Özellikleri

Bıçak çeşitleri ve özellikleri düşünüldüğünde piyasalarda geniş ürün çeşitliliğe sahiptir. Büyük bıçak modelleri olduğu kadar küçük meyve bıçakları da piyasa da çok farklı modellere sahiptir. Mutfakta, bıçak kullanılırken hangi üründe hangi bıçağın kullanılması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. Ekmek bıçağı gibi bir bıçağı et kesmek için kullanmak doğru olmayacaktır. Bu yüzden kullanıldıkları alanlara göre bıçaklar birbirinden ayrılmaktadır. Şef bıçağı, ekmek bıçağı, meyve bıçağı, soyma bıçağı, doğrama bıçağı, fileto bıçağı gibi farklı isimler de ve özelliklerde bıçaklar bulunmaktadır. Bıçakların isimlerine bakıldığında hangi alanda kullanıldığı da kolayca anlaşılabilmektedir.

 

Mutfakta En Çok Tercih Edilen Bıçaklar Hangileri?

Bir mutfak için olmazsa olmaz araç gereçlerinden birisi de bıçaklardır. Bıçak konusunda farklı markaların farklı modellerdeki ürünleri piyasada mevcut bulunmaktadır. Bıçak çeşitleri ve özellikleri düşünüldüğünde en çok tercih edilen çeşitleri ekmek bıçağı, meyve bıçağı, soyma ve doğrama bıçağı olacaktır. Genellikle her evde bu modellerden bir ya da iki tanesi kesin olarak bulunmaktadır. Bu noktada en çok tercih edilen bıçaklar da bu modeller olmaktadır. 

 

Şef Bıçağı Ne İşe Yarar?

Mutfak ürünleri arasında bıçak modelleri geniş yer kaplamaktadır. Bu modeller arasında kullanıcıların son yıllarda ön plana çıkan şef bıçakları, tek bir alan için kullanılmayıp, her alan da kullanılabilen bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden çok yönlü bir özelliğe sahiptir. Şef bıçağı; kıyma, kesme, parçalama, dilimleme ve soyma işlemlerinde kullanılır. Ancak bu bıçak modelinin, keskinliğinin kaybetmemesi için çok sert ürünlerin kesiminde kullanılmaması gerekmektedir. 

 

Ekmek Bıçağı Ne İşe Yarar?

Bıçak türleri konusunda akla ilk gelen çeşitlerinden birisi de ekmek bıçağı olacaktır. Ekmek bıçakları adından da anlaşılabileceği gibi ekmek kesmek için üretilmiştir. Ayrıca ekmek bıçağı büyük boyuttaki kek, pasta gibi yiyecekleri kesmek için de kullanılır. Ekmek keserken genellikle ekmek dağılır ve çok fazla kırıntı bırakır. Bu olumsuzları en aza indirmek için bu alanda üretilmiş olan ekmek bıçağı tırtıklı ve keskin bir yapıya sahiptir. Bu yönü ile ekmek dilimlenirken dağılmaz ve kolayca kesim işlemi gerçekleşmektedir. 

 

Soyma Bıçağı Ne İşe Yarar?

Soyma bıçağı bıçak türleri arasında  yer alan modellerden birisidir. Bu model genellikle sebze soymak için kullanılmaktadır. Yapı konusunda işe oldukça hafif bir yapıya sahiptir. Hafif olması ve kolayca tutulabilmesi ile soyma işlemi yaparken yorucu olmamaktadır. Ayrıca soyma işleminin yanında sebzelerin doğraması ve ya dilimlenmesi gibi alanlarda da kullanılabilmektedir. 

 

Fileto Bıçağı Ne İşe Yarar?

Fileto bıçağı genellikle ince, uzun ve esnek olarak üretilmiş bıçak modelleri arasında yer almaktadır. Bıçakların özellikleri, isimleri kadar merak edilen sorulardan birisidir. Fileto bıçağı  genellikle balıkların etinin derisinden ayrılması için kullanılmaktadır. Bir nevi sıyırma işlemini gerçekleştiren bu bıçaklar genellikle balık için kullanılsa da kırmızı veya beyaz et için de kullanılabilmektedir. 

 

Doğrama Bıçağı Ne İşe Yarar?

Doğrama bıçağı, sebze veya meyvelerin rahatça doğramasını sağlayan bıçak modellerinden birisidir. Doğrama bıçağı sebze ve meyve haricinde et için de kullanılabilmektedir. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Özellikle bıçağın et doğramak için uygun olup olmadığı bilinmeli, ona göre kullanım yapılması gerekmektedir. 

 

Meyve Bıçağı Ne İşe Yarar?

Bıçak denildiğinde büyük bıçak modelleri akla ilk gelen modeller olmaktadır. Ancak boyutları küçük olmasına rağmen oldukça keskin ve işlevsel  olan meyve bıçakları her evin mutfağında bulunan bıçak modellerinden birisidir. Meyve bıçağı, meyve soyma doğrama özelliğinin yanında biber, pırasa, patates, havuç gibi pek çok sebze de doğranabilir.

 Bıçaklar, tek başına ya da set hâlinde alınabileceği gibi çeyiz setlerinin içerisinde de dâhil olurlar.

Lazer Bıçak Ne İşe Yarar?

Lazer bıçak, genellikle kesme ve dilimleme için kullanılan bir modeldir. Ayrıca şık tasarımı ile göze hitap eden bir yapıya sahiptir. Ancak bu model diğer bıçak modellerine göre daha kısa ömürlüdür. Kısa süreli kullanım sunması ise bıçağın bilenmiyor olmasından kaynaklanmaktadır. 

 

Bıçağın Malzemesinin Önemi

Günlük hayatta en çok kullanılan mutfak araç gereçlerinden birisi de bıçaklardır. Bıçaklar söz konusu olduğunda ise kullanılan malzemenin ne olduğu çok önemli olmaktadır. Bıçaklar kolay paslanabilir, oksitlenebilir bir yapıya sahip olduğu için genellikle paslanmaz çelikten yapılmış olan bıçaklar tercih edilmektedir.  Paslanmaz çelikten yapılan bıçaklar oksitlenme yapmaz bu sayede yemeğin, yiyeceğin tadını bozmamaktadır. Ayrıca bu yönüyle, sağlık açısından hiçbir sorun yaratmayacaktır. 

 

Bıçakların Temizlenmesi ve Bakımı

Bıçak seçimi kadar bıçakların temizliği de çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bıçak temizliği yapılırken bir çok noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Bıçakları genellikle elde yıkamak bıçakların kullanım ömrünü korumakta ve arttırmaktadır. Özellikle ahşap saplı olan bıçakların asla bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekmektedir. Ahşap sudan etkilenen bir yapıda olduğu için bulaşık makinesinin yıkama süresi göz önünde bulundurulduğunda bıçakları yıpratmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise bıçakların yıkandıktan sonra kurulanmasıdır. Kurulanmadığı takdirde oksitlenme hızı artmaktadır. Bıçak bakımı konusunda bıçakları ara sıra bileylemek de kullanımı ömrünü arttırmaktadır.

 

Uzun Ömürlü Bıçaklar İçin Ne Yapılmalı?

Bıçakların kullanım süresini arttırmak için zaman zaman bileylenmesi gerekmektedir. Ancak lazer kesim bıçaklar bileylenmediği için kullanıcıların bu faktörü göz ardı etmemesi gerekmektedir. Bıçakların kullanım ömrünü arttırmak için diğer önemli noktalar ise bıçakların elde yıkanması, kuru ortamlarda muhafaza edilmesi gerektiğidir. Kullanıcılar uzun ömürlü kullanmak istedikleri bıçaklarda bu yöntemlerin uygulanıp uygulanmadığına dikkat ederek tercih yaparlarsa satın aldıkları bıçakları uzun ömürlü kullanabileceklerdir.

 

Bıçaklar Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Bıçaklar için en önemli konulardan birisi de nasıl muhafaza edilmesi gerektiğidir. Bıçakta kullanılan materyalinin paslanabilir olması, bıçağın uzun süreli kullanım olanağı sunmasına imkan tanımayacaktır. Ancak bıçakları uzun süre kullanmak ve bıçakların oksitlenme yapmaması için kuru ortamlarda korumak gerekmektedir. Bıçağın yıkandıktan sonra kurulanması oksitlenmeyi engelleyecektir. Böylelikle bıçakların kullanım ömrü kısalmayacak, oksitlenme yapmadığı için hiçbir olumsuz sonuca neden olmayacaktır.  

 

Bıçağı Boyutu Nasıl Olmalı?

Bıçak türleri arasında ortalama bir boyut vermek mümkün olmayacaktır. Her bıçağın farklı boyutları vardır. Kullanım amaçları değişen bıçakların boyutları da farklılık göstermektedir. Büyük bıçak modelleri olduğu kadar küçük modeller de bulunmaktadır. Boyut konusunda kullanıcılar, isteklerini göz önünde bulundurarak rahat kullanabilecekleri modelleri  kolay bir şekilde piyasa da bulabilme imkanına sahiptir. 

 

Bıçak Nasıl Bilenir?

Bıçakların keskinliği kullanıma bağlı olarak zamanla azalmaktadır. Bu noktada kullanıcılar bıçak neden körelir diye düşünmektedir. Kullanıcılar, bıçakların keskinliğini artırmak için ne yapılabileceği konusunda araştırma yapmaktadır. Bu noktada kullanıcılar, bileyleme kavramı ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bileylemenin ne olduğunu bilmeyenler, arama motorlarına bileylemek ne demek yazarak sorularının cevabını bulmaktadır. Genellikle bir çelik yardımı ile yapılan bu işlem bileyleme olarak bilinmektedir. Ancak herkesin evinde bileylemek için bir çelik bulunmadığı için bıçak türleri için kullanılabilecek farklı yöntemler ortaya çıkmıştır. Bu yöntemler ise gazete kağıdı ve ya kupanın altı ile bıçağı bileylemek de mümkün olmaktadır. 

 

Alman ile Japon Usulü Çelik Bıçağı Arasındaki Farklar

Mutfak alanında en çok kullanılan araç gereçlerden birisi olan bıçaklar farklı markalar tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. Bıçak türleri arasında ayrım yapmayan kullanıcılar, bıçaklar arasındaki farkları araştırmaya başlamaktadır. Piyasa da oldukça rağbet gören alman ve japon bıçakları da karşılaştırma yapılan modeller arasında yer almaktadır. Japon bıçakları genellikle hassas kullanım gerektiren ürünlerde kullanırken, Alman bıçakları ise sert ürünlerde de kullanılabilmektedir. Tasarım için büyük bıçak modelleri arasında yer alabilecek iki bıçak da keskinlik açısından oldukça keskin bir yapıya sahiptir. Ancak ağırlık konusunda Alman usulü çelik bıçaklar daha ağır olma özelliğini göstermektedir. Japon bıçakları ise büyük bıçak olsa da hafif ve el yormayan bir yapıya sahiptir. 


Blog Son Eklenenler
Termos Nasıl Kullanılır?
Termos kullanımı, içeceklerin uzun süreli olarak istenen sıcaklıkta muhafaza edilmesine olanak tanır. Etkili bir termos seçimi yaparken, üstün yalıtım özelliklerine ve sağlam bir kapak yapısına sahip modeller öne çıkar.
Termos Nedir?
Termos, içinde bulunan sıvıların sıcaklığını korumak üzere özel olarak tasarlanmış, yalıtım özellikli bir kap çeşididir. Çoğunlukla paslanmaz çelik, yüksek kaliteli plastik veya cam gibi malzemelerden üretilir.
Termos Nasıl Temizlenir?
Termos temizliği, iç yüzeylerde biriken kokuları ve lekeleri ortadan kaldırmak için önemlidir. Özellikle içerisinde uzun süreli çay, kahve gibi içeceklerin kalması, termos içinde inatçı lekelerin ve kokuların oluşmasına neden olabilir.
Hangi Tava Ne İçin Kullanılır?
Teflon Tava:   Teflon tavalar, düşük ve orta ateşte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.  
Kevgir Nedir?
Kevgir, mutfaklarda sıvı ve katı maddeleri birbirinden ayırmak için kullanılan, genellikle metal veya plastik malzemeden yapılmış, gözenekli bir araçtır.
Stoneware Nedir?
Stoneware, çeşitli killi topraklar ve mineral maddelerin karışımından oluşan, yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen bir seramik türüdür.  
Porselen ile Bone China Porselen Arasındaki Farklar
  Porselen ve Bone China, her ikisi de seramiklerin zarif ve dayanıklı türleri olarak bilinir ve genellikle yemek takımları ve fincan takımlarında tercih edilir.
Bio Granit Nedir?
Bio granit, modern mutfak gereçlerinde yaygın olarak tercih edilen yenilikçi bir malzeme türüdür.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.