Adınız-Soyadınız
E. Posta Adresiniz
Mesajınız
yorum yapılan resim
Bu Ürünü
Arkadaşına Öner
Alıcının Adı Soyadı
E. Posta Adresi

PORSELEN BAKIM VE KULLANIMI
Porselen: Yemeğe estetik ve sağlık katar
Porselen, sağlık ve temizliğin göstergesidir. Pekişmiş yapısı sayesinde kiri ve mikrobu barındırmaz. Aynı zamanda, yapısal olarak üzerinde hiçbir leke tutmaması ve kolay temizlenir olması, tat ve koku barındırmaması, tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. Peki, porselenlerimizin uzun süre aynı kalitede kalması için ne yapmamız gerektiğini biliyor muyuz?

Evlerimizde ne amaçla alınmış olursa olsun, özellikle bayanların, ürünün ilk aldınan haliyle yaşaması en büyük arzusudur. Porselen sağlık ve temizliğin göstergesidir. Pekişmiş yapısı sayesinde kiri ve mikrobu barındırmaz. Aynı zamanda, yapısal olarak üzerinde hiçbir leke tutmaması ve kolay temizlenir olması, tat ve koku barındırmaması, tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. Melamin veya seramik ne yazık ki mikrop barındırır. İstediğiniz kadar yıkayın, her çatal bıçak darbesinde üzerinde gözle görülmeyen çizik ve çatlaklar barındırdığından bu çatlaklar mikrop yuvası haline gelir.Sert, düzgün ve dayanıklı olan porselenlerin, sunduğunuz yemeği daha uzun süre içinde sıcak kalmasını sağladığını biliyor muydunuz?
Ayrıca porselenin görsel olarak daha zarif olduğu da bir gerçek. Porselenlerinizi, mikrodalgada, fırınların ısıtıcı bölümlerinde ısıtmanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak çıplak ateşle temas, porselenin kırılmasına sebep olur. Porselenleri, derin dondurucularda da güvenle kullanabilirsiniz. Ancak yine dondurucudan çıkmış olan porseleni direkt ısıtıcıya koymamanız gerekir. Bu işlem şok etkisi yaratacağından kırılma söz konusudur. Aynı camdaki gibi. Bu nedenle porselen oda sıcaklığına geldiğinde ısıtıcıya konulabilir. Porselen üzerinde kireçli suda yıkamaktan dolayı zamanla sararmalar görülebilir. Ancak biraz sirke temizliğinizi kolaylaştıracaktır. Sonrasında da bulaşık deterjanı ile yıkamanız yeterlidir. Metal çatal, bıçaklar porselende iz bırakabilir. Bu izlerin oluşması normaldir. Çay, kahve gibi lekeleri de diş beyazlatma tozu veya porselen temizleme tozu ile temizleyebilirsiniz.
Porselenleri yıkarken yıkama kabınızın alüminyum ya da bakır olmamasına dikkat edin. Porselenlerde istenmeyen görüntülere sebep olur. Gerçi bunun da çaresi, bir sonraki yıkama işlemi için bulaşık makinesini tercih etmektir. Sizi bu sorundan kurtaracaktır. Tencere, tava, çatal, bıçak gibi ürünleri porselen tabaklarınızı yıkadıktan sonra elinize alın ki porseleni çizmesin. Sert temizlik maddelerine veya tel kullanmanıza hiç gerek yoktur. Çünkü porselen başta da belirttiğim gibi kiri barındırmaz. Bir sünger ve krem, jel tip temizleme deterjanı yeterlidir. Bol su ile durulanması yeterlidir. Kurulanan porselenleri dolaba kaldırırken, fincanlara dikkat etmelisiniz. İç içe veya sıkıştırmışçasına üst üste koymamalısınız. Eğer porselenlerinizin tamamında altın bir sır varsa, bunun içinde her tabak arasına ince bir kâğıt yerleştirmeniz alttaki tabağın zedelenmesine engel olacaktır. Ancak her tarafında altın sır yoksa ve sadece kenarlarında varsa bu işleme gerek yok. Yine bu tip porselenleri bulaşık makinesi yerine elde yıkamanız, porselenlerinizin daha uzun süre aynı canlılıkta kalmasını sağlar. Porselenler için bir uyarı da bulaşık makinesiyle ilgili. 60 derecenin üzerindeki ısı derecesi porselenler için hiç de dost değil. Kireç önleyici bir deterjan kullanmanız, su basıncı ayarı olan makinede yıkamanız en doğrusu. Bazı semtlerde su basıncı fazla olduğundan makine içindeki porselenlerin birbirine çarpması söz konusu. Deterjan oranınızı istenilen ölçüde koymanız da önemli bir unsur.
PORSELENLERİ YIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?
El İle Yıkamada :
• Krem ve sıvı deterjanlar kullanılabilir.
• Yıkama kabı alüminyum olmamalıdır.
• Porselenlerin yanında, tava ve tencere gibi porselen dışı eşyalar bulunmamalıdır.
• Sert temizlik maddeleriyle ve telle ovularak temizlenmemelidir.
• Yıkandıktan sonra bol su ile durulanmalı ve mutlaka kurulanmalıdır.


Makine İle Yıkamada :
• Kullanılacak deterjana dikkat edilmelidir. Yüksek alkali içeren deterjanlar özellikle sır üstü dekorlara zarar verebilir.
• Bulaşık makinesine özel tuzlar mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılmadığı takdirde ürün yüzeyinde zamanla kireç tabakası oluşur, ürün parlaklığı bozulur.
• Bulaşık makinesi sıcaklığı maksimum 60 0C olmalıdır.
• Porselenler makineden tam kurutulmuş olarak alınmalıdır.
• Makinede porselen ve metal eşyalar aynı anda yıkanmamalıdır.
• Makineye yerleştirmede porselen eşyaların birbirleriyle temas halinde olmamasına dikkat edilmelidir.

KULLANDIĞIMIZ ÇATAL- BIÇAK KALİTESİ PORSELENİ NASIL ETKİLER

Yüksek sıcaklıkta pişirildiği için porselen sırları serttir. Eğer kullanılan çatal bıçağın çelik kalitesi standartlara uygun değil ise sert porselen sırları metali tutar ve ürünlerde gri metal izleri oluşur. Porselenlerde bu izlerin oluşmaması için uygun kalitede çatal bıçak kullanılması tavsiye edilir.

Garanti ve Kullanım Kılavuzunu İndirebilirsiniz...